KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Adigezal Memmedov: Rusya Devlet Başkanı Putinin psikoloji portresi

Adigezal Memmedov: Rusya Devlet Başkanı Putinin psikoloji portresi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
457 0

Dünyada olup bitenlerin gezegenin politik yüzünü ulusal çıkarlarına göre ayarlayan bazı güçler tarafından düzenlendiği unutulmamalıdır. Bu toz ve sis çöktüğünde, herkes olayların arkasında kimin olduğunu açıkça anlayacaktır. Bugün ABD liderleri belirli bir devletle ilişkiler kurmaya karar vermeden önce, özel merkezler bu devletlerin liderlerinin kişisel niteliklerini inceliyorlar. Bu tür merkezler psikoloji, antropoloji, psikiyatri ve diğer disiplinlerde uzman olan uzmanlar kullanır. Bu, uzun bir geçmişi olan devletlerin dış politikasını oluşturmanın önemli bir yoludur. .

Eski Amerikan Senatörü McCain’in sözleri de bu tür merkezlerde geliştirilen aktif unsurlardan biridir. Özellikle Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin Rusya Başbakanı Vladimir Putin için bir uyarı olması gerektiğini söylerken: “Bunlar değişim rüzgarları, Vladimir Putin olsaydım, KGB’den arkadaşlarımla Kremlin’de artık bu kadar sakin olmazdım”.

Ama Rusya siyasi geleneği olan bir devlet. Putin’in siyasi iktidara gelişinden sonraki adımlarına baktığımız zaman onun, Rusya’nın siyasi elitinden Rusya ekonomisine geçit yapmış oligarkları uzaklaştırdığını görüyoruz. Bu ilk adımdı. Bu oliqarklar da hangi ülkelerle ilişkileri varsa, o ülkelere kaçtılar. İkinci adım, bildiğimiz gibi Rusya’nın askeri-sanayi kompleksi ardında büyük bir entelektüel potansiyel taşıyor. Bu entelektüel potansiyelin başka ülkelere akımı başlamıştı. Bunların önlenmesi için sonradan askeri-sanayi kompleksinde yeni şirketler oluşturulmaya başlandı çünkü Rusya’nın dış ekonomiden elde ettiği gelirlerin çoğunu petrol ürünlerinden sonra askeri-sanayi kompleksi sağlıyordu. Bu bağlamda da sanayileşme süreçleri başladı. Ve bu süreçte de yeni bir grup – yeni bir ulusal devletçiliye bağlı burjuvazi oluşturuldu. Öte yandan, Putin aynı zamanda kendi ülkesinde baş kaldıran ayrımcılığa karşı ciddi mücadeleye başladı. Yabancı istihbarat servisleri ile bağlantılı kuvvetleri etkisiz hale getirdi. Tüm bunların sonucunda artık Putin 2008 yılında birmerkezli dünya yönetimine karşı çıktı ve jeopolitik manevralar yapmaya başladı. BRICS örgütünü kurmaya başladı. ABD dolarının büyümesinden memnun olmayan devletleri – Brezilya, Çin, İran, Hindistan, Güney Afrika, Arjantin’i – etrafına topladı. Amerikan büyümesine karşı yeni bir güç oluşturmaya başladı. Aynı zamanda da Putin kendi coğrafyasında denetime başladı. Bu denetimlerden biri Hazar’ın sivil askerileşmesine ilişkin görüşmelere başlanması idi. Aslında, Rusya Putinle tarihi geçmişinden gelme geneoloji hafızasına dönüyordu.

Kesin olarak, anlaşılan o ki, bugün Putin’in kişiliği hakkında kesin bir görüş olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Tabii ki, yazarların politik çıkarları etkilenir, belirli politik emirler olabilir. Ancak okuyucu, yazarın kasten getirdiği değer yargıları olmadan, Putin’in kişiliğinin objektif bir değerlendirmesini bilmek ister.

Putin’in Ruslar için önemini doğru bir şekilde anlamak için, neler olduğunu derinlemesine bilmeniz gerekir. Putin, çalışanlara insanları analiz etmeleri ve dikkatle değerlendirmeleri öğretildiği istihbaratta uzun yıllar çalıştı. İzciler, düşüncelerini ondan saklarken, ne düşündüğünü de dahil olmak üzere muhatap hakkında her şeyi bulmalıdır. Bu kalite izcinin konuşmacıyı manipüle etmesine, profesyonel “oyunlarında” kullanmasına izin veriyor. KGB memurları çifte hayat sürmek için eğitildi, aksi halde olamazdı. Tecrübeli izciler psikolojisinde, koşullu refleksleri oluşur ve bu da yaşamlarını sonuna kadar götürür. Bugün, Putin, istemese bile, bu şartlandırılmış reflekslerin yönünde belirtilen formüle göre hareket edecektir.
Putin’de “dışarı çıkarken” ne görüyoruz? Bu oldukça basit ve açık, tamamen dışa dönük bir insan. Aslında insanları ve durumu açıkça izler ve gerçeğe uygun davranır. Bu gerçeklik, Putin’in karşılık gelen değerler sistemine düşen bir insandan, bir politikacıdan veya bir iş adamı olabilir. Vladimir Vladimirovich’i etkilemek için ilgili Putin ölçeğinde olan bir kişi tarafından yapılan herhangi bir girişim başarısızlığa mahkumdur. Her siyasi liderin böyle bir özelliği yoktur. Putin’i yenilmez yapan bu özellikler.

Rusya bugün Avrasya mekanının en önemli devletidir ve akabinde Rusya kendi içinde çok uluslu devlettir. Rusya’nın geçmişine bakarsak o bir Slav-Türk devletidir. Ama Avrasya İttifakı apar topar yaratıldığı zaman onun ideolojik alt yapısı doldurulmadı şunu Putinde anlıyor. Alt yapının temelini coğrafi anlamdaki gerçekleri, bu bölgede genel coğrafi mekanın temelini oluşturan Türk toplulukları, Slav halkları oluşturmalı. Avrasya Birliği parite esaslarla biçimlendirilmiştir. Bu pariteliyin temelinde Azerbaycan lokomotif güce dönüşebilir ve oluşan yeni durum Azerbaycan’ın jeopolitik sorunlarının çözümüne yardımcı olabilir.

Adigezal Memmedov
Psikolojik Portraitoloji ve Siyasi Analiz Merkezi Başkanı
(Azerbaycan, Bakü)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir