KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. AB`yle danseden sorun devlet: Ermenistan

AB`yle danseden sorun devlet: Ermenistan

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
370 0

Arkabahçe olmak onun kaderi…

Bilinen şu ki, Ermenistan yıllardır Rusya`nın arkabahçesi. Rusya bölgesel çıkarları ve kendi güç dengelerini korumak adına hep Ermenistan`ı korudu ve kolladı. Yıllardır bu gerçek herkes tarafından bilinmekte ve dile getirilmekte. Ama on dönemlerde Ermenistan büyük oynamak iddiasında. Bunu bir nevi kölenin efendiye başkaldırısı olarak ta niteleyebiliriz. Rusyayla iplerinin kopmuş olması Ermenistan`a hiç birşey vermez, tam tersi elinde olanları da alıp götürür.

Peki, bu olasılığı hesaba katmıyor mu? Katıyor katmasına, ama elindeki tüm kozları harcamış durumda olan Ermenistan yönetimi kendi iktidarını şuan ikili danslarla az bir süre de korumak için çabalıyor. Bunu aslında içgüdüsel taktik olarak ta ele alabiliriz.

Malum, bölgede çok ciddi, irikapsamlı projeler yürütülüyor, ama Ermenistan bu projelerin hep dışında. Nedenini kendisi de gayet iyi biliyor. Düşmanca, agresif tavırlar, toprak iddiaları, Dağlık Karabağ sorunu tüm bunlar Ermenistan`ın bölgede istenmeyen devlet haline getirmiş durumda. Birara Ermenistan Türkiye Rusya krizi patlak verdiğinde umutla bölgede bazı eylemler gerçekleştirmek için kollarını sıvamıştı, ama yelkenlerini suya indirmesi uzun sürmemişti. E, ne de olsa, efendisi kölesinin hallerinden

iyi anlar! Hem de en iyi anlar!

Rusya`ya Ermenistan sadece bölgedeki birtakım jeopolitik dengelerin korunması açısından gerekli. Rusya bu ülkeye gerekli desteği vermiyor mu, veriyor, ama direk kendisi değil. Bölgedeki diğer müteffiki İran bu devrede oyuna dahil edilmekte. Bölgesel çıkarları yüzünden Rusyayla mteffik konumunda olan İran benzer eğilimlerle Ermenistan`a da sıcak bakıyor. Nasıl sıcak bakmasın, Ermenistan Azerbaycanla savaş halinde! Her ne kadar müslümanım diye geçinse de, İran kendi devletinin korunması adına en büyük tehlikeyi kendi öz müslüman kardeşinden Azerbaycan`dan geleceğini düşünüyor. Neden mi? Ortada Güney Azerbaycan sorunu var da, o yüzden!

ABD`nin son dönemlerde İran`a karşı tavırlarının sertleştiğini de hesaba katmamak mümkün değil. O zaman İran`ın tek bir seçeneği kalıyor: ABD`nin karşı cephesinde bulunan Rusya`nın her dediğini onaylamak! Rusya da ilk olarak İran`dan Kafkasya`daki arkabahçesine sahip çıkmasını istiyor.

Ama Ermenistan bu!… İştahı birhayli kabarık! Yıllardır Rusya`nın siyasal metresliğini yaptığı yetmiyor, kalkıyor AB`yle gizli saklı buluşuyor. Hevese gelmiş, belli! Gürcistan ve Ukrayna var ya, örnek olarak! Hoş, AB`yle sıcak ilişkilerin getirileri olduğu kadar götürüleri de mevcut. Rusya Ermenistan`ın sırtını sıvazlamasın var ya, iki gün içinde Azerbaycan orduları gider Erivan`da oturur. Geçen sene Nisan ayında Azerbaycan ordularının neler yaptığını da herkes gördü, siyasal trafiğin kimlerce sürdürüldüğünü de!… Telefonla manevi babasından yardım isteyen Ermenistan ne yani, Ukrayna`nın içler acısı durumunu görmyor mu? AİB`in nikahlı karısı hükmünde olan Ermenistan AB`yle 26 Nisan`da Erivan`da görüşmeler gerçekleştirme ve birtakım pazarlıklara oturma cesaretini kimden alıyor? Eee, efendim, yukarıda dedik ya, Ermenistan bu! Ermenistan`da malum: durum vahim, işsizlik dizboyu, dışa göç hadd safhada! Gün geçtikçe halkın huzursuzluğu artmada! O yüzden de Sarkisyan birşeylerden vazgeçmek zorunda! AB`yle oynuyor, ama ya 25 senedir işgal altında tuttuğu Dağlık Karabağ`a “elveda”derse?! Demek zorunda bırakılırsa?! Rusya`yla iyi ilişkiler hep var, ama ya AB günün birinde Ermenistan muhalefetine tam destek verirse? Her iki durumda tehlikeler mevcut, fakat Ermenistan iktidarında bulunan çete yönetimi bunu düşünecek hali yok, o, zaten tabiri caizse kucağına incir ağacı diktiği Ermenistan`dan daha fazla şey koparmak istiyor, zenginliğine zenginlik katmağı düşünüyor. Ha, bir de gün gelir de, Rusya Ermenistan`ı terkederse, Ermenistan kimden nafaka talep edecek? İşin bir de Ermeni resmilerinin yurtdışında tuttukları malvarlıklarının garantisi boyutu var. Bunun garantisini kim verecek? İşte, bu yüzden Ermenistan sığınacağı daha güvenli, daha güçlü bir kol arıyor kendisini bırakacağı…

Lakin, AB de Ermenistan`ın komşusu Gürcistan`dan çok farklı olduğunu biliyor. Her ne kadar Türkiye`yle araları serinlemiş olsa bile, Ermenistanla sıcak ilişkiler kurarak bu “sorun ülke”nin agresif tutumlarıyla kendisini meşgul etmesine izin vermeyecektir AB kanımca. Türkiye`nin tavrı da belli zaten bu konuda. O zaman Ermenistan boşa heveslenmiş diyebilir miyiz? Bence, evet! Ruya`nın arkabahçesi olmak onun kaderi!

Oktay Hacımusalı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir