Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

Abhazya Cumhurbaşkanı Adayı Kendisinin Zehirlendiğini İddia Ediyor

Gündem 22 Mayıs 2019
44

Abhazya’nın Cumhurbaşkanı (Gürcistan’a göre de facto lider) ise onun suikast girişiminin arkasında olduğuna dair iddiayı inkâr etmektedir.

Abhazya Cumhurbaşkanı adayına yönelik suikast girişiminin olduğuna dair iddia halkın protestosuna ve Abhazya’da bu yazın düzenlenmesi planlanan seçimin ertelenmesi talebine yol açmıştır.
20 Mayıs’ta yüzlerce kişiler Abhazya’nın başkenti (Gürcistan’a göre Abhazya bölgesinin merkezi) Sohum’da birleşik muhalif adayı olan Aslan Bjania’nın toparlanana kadar 21 Temmuz’da düzenlenecek seçimin ertelenmesini talep etmek için parlamento binasını basmak amacıyla toplanmıştır. Bu talep 35 kişilik parlamentoda oylamaya konulmuş, ama geçmemiştir. Protestocular hükümeti uyarmak için eyleme devam etmekle ve otoyolları kapatmakla tehdit etmiştir.
Şu an görevde olan Raul Hacımba’nın en büyük rakibi olarak görülen parlamento üyesi Bjania onun iki korumasıyla birlikte Nisan ayında hastaneye kaldırılmıştır. Rusya sınırında yer alan Soçi’deki doktorlar teşhis koyamayınca Bjania Moskova’ya gönderilmiştir.
17 Mayıs’ta muhalefet güçleri “Münih’teki laboratuarın yaptığı analizin sonucuna göre, Bjania’nın kanında yüksek seviyedeki benzodiazepinler ve kadmyumun yanı sıra yüksek seviyede cıva ve alüminyum bulunmuştur.” diye açıkladı.
Bjania’nın destekçileri Cumhurbaşkanı Hacımba ve onun hükümetinin zehirlemenin arkasında olduğunu ve bu saldırının “2019 seçim kampanyasında tartışılmayacak kadar güçlü olan Bjania’nın siyasal faaliyetleriyle doğrudan ilişkin olup onun seçime katılmasını engellemek için yapıldığını” iddia etmiştir.
Hacımba kendisinin bu suikast girişiminde yer aldığına dair iddiayı reddetmiş ve bu suçlamanın seçime doğru giden ülkeyi istikrarsızlığa götürmeye yönelik girişim olduğunu vurgulamıştır. O, “Mendeleev’un bütün tablosu insanın bedeninde olduğunu” ileri sürerek bazı kimyasal maddelerinin aşırı miktarda olmasının zehirlemenin olduğuna dair kanıt olmasına gerek olmadığını söylemiştir.
Hem Hacımba hem de Bjania geçmişte Abkahzya’nın güvenlik hizmetinde başkanlığı yapmış ve 2014’teki son Cumhurbaşkanı seçimde birbirlerine karşı rakip olmuştur. O seçimde Hacımba kazanmış ve Bjania ise ikinci sırada olmuştur.
Hacımba protestoculara karşı şimdi Bjania’nın sağlığıyla ilgili Abhazya-Rusya ortak araştırmasının sonucunu bekleme çağrısında bulunmaktadır. De facto devletlerdeki birçoğu gibi Bjania Abhaz-Rusya çift vatandaşlığına sahiptir.
Rusya Abhazya’yı bağımsız devlet olarak tanıyan az sayılı devletlerden biridir ve Gürcistan’ın bölgeyi tekrar ele geçirmesini engellemek için oraya binlerce Rus askerleri konuşlandırılmaktadır. Tiflis Abhazya ve Güney Osetya’yı Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan toprağı olarak görmekte ve bu bölgelerdeki seçimlerin gayri meşru olduğunu vurgulamaktadır.
Bu haber, 21 Mayıs 2019 tarihinde Eurasianet sayfasında Giorgi Lomsadze tarafından yayınlanan “Abkhazian presidential candidate claims he was poisoned” başlıklı haberin Türkçe çevirisidir. Bu haber çevirenin kişisel görüşünü kapsamamaktadır.
Giorgi Lomsadze
Çev: Keisuke Wakizaka

Yorumlar