KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Abdurrahman DEVECİ: Türkmensahradaki Çatışmaların Yayılması

Abdurrahman DEVECİ: Türkmensahradaki Çatışmaların Yayılması

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
332 0

Son günlerde Türkmen Sahra’nın Yolmasalyan köyünde göçmen Zabuliler ile Türkmenler arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 30 Türkmen genci yaralanıp Taçmuhammed Garabaş adlı bir Türkmen genci de hayatını kaybetmişti.
Bu olay, Türkmenlerin etnik duygularını o kadar incitmişti ki, tüm Türkmensahra, aşiret büyüklerinin bir onay işaretiyle, bölge çapında çılgınca bir ayaklanmaya hazırdı. Ancak çatışmanın sonucunu Türkmenler lehine görmeyen aşiret büyükleri, halkı sakin olmaya çağırdı. Buna rağmen Türkmensahra’nın birçok yerinde Türkmenler ile göçmen Zabuliler arasında sınırlı çatışmalar yaşandı.

Çatışmaların Türkmensahra’nın diğer bölgelerine yayılması:
Yolmasalyan çevresindeki çatışmaların ardından Türkmensahra’nın diğer bölgelerinde de Türkmenler ile Zabuliler arasında çatışmalar yaşandı.
Yolmasalyan olayından yaklaşık üç-dört gün sonra Türkmensahra’nın doğusundaki Firgi şehrinde de çatışma meydana geldi. Çatışma önce bir Türkmen çoban ile bir Zabuli arasında olur, devamında iki tarafındaki grupların müdahalesiyle olay büyüyüp özellikle de Zabulilerden bir çok kişinin yaralanmasına yol açar. Çatışma askeri güçlerin müdahalesi ile son buluyor.

Kümbet’in Bazı Bölgelerinde Silahsız Çatışmalar:
Türkmen Sahra’nın kritik atmosferinden etkilenen Kümbet şehrinin bazı semtlerinde sivil Türkmenler ve Zabuliler arasında sınırlı ve silahsız çatışmalar meydana geliyor. Kümbet Türkmensahra’nın en büyük şehridir ki İslam Cumhuriyeti döneminde birçok Fars ve Zabuli göçmenin yerleştirilmesiyle demografik yapısı değiştirilmiştir ve Kerkük’ün kaderine benzeri bir kader bu Türkmen şehrini beklemektedir.

Türkmenler birkaç askeri silahsızlandırıyor:
Öfkeli Türkmen gençleri, “Akgala” ve “Bender Türkmen” şehirleri çevresinde düğünlerini bozmaya çalışan birkaç polisi silahsızlandırıyor, bir gece boyu onları rehin alıp, ertesi gün yaşlıların aracılığıyla serbest bırakıyorlar. Ancak bu kez geniş ve donanımlı bir polis ekibi mahalleye girerek birçok genci tutukluyor. Söylemek gerekir ki, Türkmenler İran devletini ve güvenlik güçlerini göçmen Zabuli’lerin himayetçisi olarak tanıyorlar.
Şu anda İran askeri güçler Türkmensahra’nın her yerinde Şu anda, İran askeri güçleri Türkmen Sahra’nın her tarafında konuşlandırılmış durumda.Türkmensahra halkı, Türkiye’nin, Türk Dünyasının ve İnsan Hakları Örgütünün bu olaylara kayıtsız kalmamalarını arzu ederler.

Türkmensahra’daki Olaylarda Tutuklanan Türkmenlerin İsimleri:
.1Mohammad Yolme.2. Bayram Muhammed Salamat Seyed 3. Younes Yolmeh.4. İsmail Yolmeh.5. Davud Nikkhuyi Seyyed. 6. Benyamin Baghipour Dryyed. 7. Masoud Agh. 8. Mecid Nikhuyi Seyyed. 9.Dayan Taher YOLMEH . 10. Aman Quli Habibli. 11. Ghafar Nosrati. 12. Saleh Gok.13. Abdul Aziz Gok.14. Ghafur Yalma.15. Şerif layık Seyyid. 16. Mohammad Amin Gok.17. Alireza Gharabash .18. Nasser Gharabaş. 19. Hamid Habibi Sayed. 20. Habib Badrak. 21. Bahram Saggari. 22. Ehsan Amanpour .23. Ehsan Dazi .24. Daniel Nourani. 25. Timur Saggari.26. Zulfagar Khoja.27. Ali Reza Ghabel. 28. Eyup Basere. 29. Kasem Şarafat.

Yolmasalyan Çatışmasında Yaralanan Türkmenlerin Listesi:

1. Mohammad Yolma. 2. Bayram Mohammad Salamat Seyyed. 3. Yunous Yolmeh.4. İsmail Yolmeh. 5.Davud Nikkhoui Seyyed. 6. Benyamin Baghipour Seyyed.7. Masoud Agh. 8. Macid Nikkhoui Seyyed.9. İsmail Yolmeh .10. Aman Quli Habibli. 11. Ghafar Nosrati.12. Saleh Gok .14. Abdulaziz Gok.15. Ghafur Yolmeh. 16. Şerif layık Seyyed. 17. Mohammad Amin Gok.18. Alireza Gharabash .19. Hamid Habibi Seyyed

Doç. Dr. Abdurrahman DEVECİ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir