KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD‘NİN SURİYE’YE MÜDAHALESİ VE SEBEPLERİ?

ABD‘NİN SURİYE’YE MÜDAHALESİ VE SEBEPLERİ?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
422 0

ABD Başkanı Trump Suriye’ye füze saldırısını agresif söylemlerinden sonra gerçekleştirdi. ABD Suriye’de müttefik kabul ettiği SDF-PKK-YPG’liler dışında her gücü neredeyse düşman olarak görüyor. Uzun süreden beri bölgede izleme ve gözetleme çalışmaları yapmakta. ABD operasyon öncesi öncelikli hedefleri belirlediğini ve 20 adet olduğunu açıkladı. Hedeflerden 3 tanesi vuruldu. Bu hedefler Kafkassam uzmanları tarafından ortaya konulmuştu. ABD’nin Rusya ve İran’ın bölgede var olan güç oluşturma çabalarından rahatsızlığı uzun süreden beri devam etmektedir. ABD’nin bölgedeki hedefleri vurma sebeplerini bazı başlıklarda sıralayabiliriz.


Öncelikle Suriye’deki petrol bölgeleri ve bu bölgelerin işleticileri konusu önem arz etmektedir. Zira İngiliz, ABD, Kanada ve Fransız şirketlerinin geçmiş dönemlerde bölgede ciddi petrol çalışmaları ve işletme ruhsatları bulunmaktadır. Değerlendirmemiz incelenirken bu haritanın göz önünde bulundurulmalıdır.

Suriye’deki mevcut Doğal gaz ve Petrol boru hattını gösterir resim.
Suriye’nin enerji yataklarının ve bu enerjinin Humus üzerinden Akdeniz’e aktaran haritada Humus’a dikkat çekilmesi gerekmektedir. Humus; tüm enerji nakil hatalarının kesiştiği bir kavşak noktasıdır. Bu bölgeler artık neredeyse İran ve Rusya’nın kontrolü altına geçmiştir.
.


Bugün Kızıldeniz’den Avrupa’ya enerji naklinde, bölgede İran’ın varlığı sebebiyle büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunu önlemek için 1934 yılında planlanmış, bir bölümü döşenmiş daha sonra 1954 yılında programa son verişmiştir. Son dönemlerde bu boru hattının önemi bir kez daha artmış ve yeni nakil hatları projelendirilmiştir.


İran’ın Şii koridoru adı altında oluşturulduğu enerji nakil koridoru, Tahran Beyrut hattında Hizbullah ve İran devrim Muhafızları’nca kontrol altına alınmaktadır. Bu koridorun en önemli noktası Damaskus yani Şam‘dır. Şam üzerinden Lübnan’a giden yolda tüm engellerin kalkması İran’ın önemli bir planıdır. ABD ve İsrail’in rahatsızlığı yeni değildir ve tarihi bir perspektifi vardır.

Saddam Hüseyin’in ABD ile dost olduğu yıllarda, Bağdat Şam arasındaki bir Boru hattı ile Bağdat petrollerinin ve Irak’ın El Kaim bölgesindeki enerji kaynaklarının Suriye üzerinden açık denizlere aktarılma projesi vardı.


İran ile Lübnan arasındaki bu enerji koridorunu koruma amaçlı Şam’da İmam Hüseyin garnizonunda üç bin ve hava alanında bin askerini bulundurmaktadır. Bunun dışında Humus ’ta devrim muhafızlarının Mojan Zaret üssünde ve yakındaki Hama ’da önemli sayıda askeri vardır. Bu askeri varlık İsrail’in güvenliğini tehdit eden Hizbullah’ın Suriye’deki varlığını ortaya koymaktadır.

Hizbullah ve İran kuvvetlerinin Suriye’de İsrail sınırlarına yakın konuşlandıkları yerler.


Lübnan İsrail Savaşından bugüne kadar İran güçlerinin sürekli müdahale etmeye çalıştığı yerler.


Beit Jinn ve Khan Arnabeh, İsrail’e 5 km yakınlarındadır ve burada Hizbullah’ın varlığı bilinmektedir. Yakın zamanda İsrail uçakları bu bölgeleri bombalamıştır.
İsrail’in bölgeleye yönelik hava saldırıları, Hizbullah kaynaklı güvenlik tehdidi algısına dayanmaktadır. Bu bölge Golan tepelerinin Suriye tarafını oluşturmaktadır.

Suriye’de Kimyasal silah üretimi ve Bulunduğu iddia edilen Bölgeler

Suriye’nin geçmişten beri kimyasal silah kullandığı sürekli gündemdedir. 2013 yılından bu yana ABD ve İngiliz basın kuruluşlarında zaman zaman ülkede kimyasal silah kullanıldığına dair haberler çıkmaktadır.
Bugün ABD’nin Suriye içerisinde gözlem amaçlı birlikleri, özel kuvvet birlikleri ve İŞİD ile mücadele amaçlı olduklarını iddia ettiği SDF-PKK-YPG’ye ait birlikleri bulunmaktadır. Bunun haricinde Akdeniz’de birçok savaş gemisi ile bölgeye Kızıldeniz’den Akdeniz’e sevk edilen USS Nimitz, USS Harry S. Truman bulunmaktadır. Ayrıca İngiliz denizaltıları ve Fransız FS Charles de Gaulle-R 91 Kıbrıs açıklarında bulunmaktadır. Güney Kıbrıs Rum bölgesinde Ağrotur ve Dikelya şehirlerinde İngiliz Kraliyet Birliklerine 3500 personel ile hizmet veren bir hava üssü yer almaktadır. Yunanistan’ın Girit adasında EUCOM, CENTCOM, AFRİCOM ve NSA ‘in kullandığı bir Askeri Üssü ’de vardır.
Kafkassam bölge çalışmaları

Kaynakça:

Oil in Israel: Top 10 Pivotal Facts


https://www.globalresearch.ca/the-roots-of-the-iraq-and-syria-wars-go-back-more-than-60-years/5395778
https://www.geoexpro.com/articles/2013/06/once-upon-a-red-line-the-iraq-petroleum-company-story
http://www.greywolf.se/index7.html
https://www.mees.com/2017/9/29/geopolitical-risk/assad-looks-to-rebuild-as-syria-war-enters-final-act/c8b2c790-a526-11e7-9d02-118190a100ca

إعلان عالمي عن تطوير سبعة حقول نفطية في محافظة الرقة


French Oil (Maurel and Prom ) Captures Oil and Gas Exploration Rights In Syrian War Zone
French Oil (Maurel and Prom ) Captures Oil and Gas Exploration Rights In Syrian War Zone
Bonné, Alfred”The Concessions for the Mosul-Haifa Pipe Line”. Annals of the American Academy of Political and Social Science,1932
http://destination-yisrael.biblesearchers.com/destination-yisrael/2013/10/assads-chemical-weapons-and-the-fall-of-ancient-biblical-babylon-assyria-and-persia.html
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1tQdMzm08L64WGbBIeGkTTZSmJzA&msa=0&hl=en&ie=UTF8&ll=34.63495504680024%2C38.015174&spn=3.817771%2C4.323743&t=h&source=embed&z=7
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-23249104
http://www.newsweek.com/assad-regime-accused-chlorine-gas-attacks-314427

US, France, UK prepare air, navy units for sustained assault in Syria


https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-france/amid-syria-tensions-russian-jet-flies-low-over-french-warship-idUSKBN1HH2UV

US Naval Support Activity (NSA) Souda Bay


http://dailyhellas.com/2017/02/28/souda-bay-us-naval-base-best-in-the-med/
https://www.realcleardefense.com/articles/2015/08/11/souda_bay_base_anchors_nato_role_in_eastern_med_108350.html
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201804141033029431-trump-suriye-muhtemel-saldiri-konusunda-aciklama-yapmasi-bekleniyor/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir