John Bolton Türkiye’ye Suriye sınırında bir “güvenli bölge” önerisi getirecek

Asif Nərimanlı: Ərdoğan-Bayden görüşündə Bakının əlini nə gücləndirdi?

‘Türkiye ve Rusya arasında Afrika’da çıkar çatışması yok’

Kənan Novruzov: İran “ofsayt”da qala bilər

ABD’nin Suriye’de Rus-Türk savaşı çıkarma planı başarısız oldu

Rusya 1 Ekim 2016
997
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Rusya Güvenlik Konseyi’ne bağlı Bilimsel Konseyi üyesi Prof.Dr. Andrey Manoylo, Washington’ın Suriye’de Rus-Türk savaşı çıkarma planlarının başarısızlığa uğradığını ifade ederek, “Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fiiliyatta Rusya ile resmi olmayan bir askeri-siyasi ittifaka girmiş bulunuyor” dedi.

Sputnik’e konuşan Rus akademisyen şu ifadeleri kullandı: “ABD, Suriye’de Rusya ve Türkiye arasında savaş çıkarmaya çalışıyordu. 24 Kasım’la başlayan uçak krizini hatırlayalım. Fakat Washington’uı planları başarısızlığa uğradı. ABD bu sefer, 15 Temmuz başarısız askeri darbe girişimini organize ederek Erdoğan’ı tahtan indirtmeye çalıştı. Fakat bu plan da tutmadı. Tüm bu gelişmeler Erdoğan’ın fiiliyatta Rusya ile resmi olmayan bir askeri-siyasi ittifaka girmesine neden oldu. Türkiye ile ilişkilerimiz önemli.”

ANKARA, MOSKOVA VE ŞAM’IN RIZASINI ALARAK SURİYE’NİN KUZEYİNE GİRDİ Manoylo sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Türk ordusu Suriye’nin kuzeyinde. Bence Ankara, Moskova ve Şam’ın resmi olmayan bir rızasını alarak bu adımı attı. Rusya ve Suriye bu konuda formalite gereği açıklamalar yaptı. Örneğin Suriye’nin toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi ile ilgili protesto içeren açıklamalar yapıldı. Fakat bunun dışında bir gelişme olmadı. Bugün Türkiye fiiliyatta Rusya’nın müttefiki gibi.”
Fuad Safarov
sputniknews.com

Yorumlar