KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’nin Saklı Petrolleri

ABD’nin Saklı Petrolleri

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
306 0

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da petrol tesislerine saldırı düzenlemesinin ardından ABD acil petrol rezervlerini faaliyete geçirebileceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump yapmış olduğu açıklamada acil durumlar için saklanan petrolün, ham petrol fiyatının tavan yapması ve petrol arzının sıkıntılarını gidermek için stokda olan petrolün piyasaya sürebileceğini ifade etmiştir. ABD’nin Texas ve Louisiana eyaletlerinde yeraltında bulunan tuz mağalarında saklanmaktadır ve 645 milyon varil bulunmaktadır.
1973 yılında Arap- İsrail Savaşında yaşanan petrol krizi ile stratejik bir hamle yaparak ham petrolü stoklama kararı almıştır. 1975 yılında ABD kongresi, Enerji Politikası ve Muhafazası Yasası’nı çıkararak Stratejik Petrol Rezervini oluşturma kararı aldı. Bu petroller Texas eyaletindeki Freeport ve Winnie bölgesi ile Louisiana eyaletindenki Lake Charles ve Baton Rouge bölgesinde stoklanmaktadır. Bu dört noktada petrol, yerin 1 km altında bulunan tuz mağaralarında saklanmaktadır. 2018 resmi kuruluşların verilerine göre ABD halkına 31 gün yetecek kadar petrol rezervi olduğunu açıklamıştır.
Depolanan petrolün devreye girebilmesi için “enerji tedarikinin ciddi kesintiye uğraması” durumunda devreye sokma yetkisi Başkan’a aittir. ABD başkanı en son bu yetkisini 2011 yılında Arap Baharı isyanlarında petrol tedarikinin sekteye uğraması üzerine Uluslararası Enerji Ajansı üyesi ülkeler 60 milyon varil petrolü piyasaya sürmüştür. 1991 yılında Körfez Savaşlarında ve Katrina Kasırgası ardından dönemin ABD Başkanı George Bush 11 milyon petrolü kullanıma açmıştır. Bunun yanında ise bütçe açığını kapatmak için 1997 yılında Bill Clinton 28 milyon varil petrol satışını onaylamıştır.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49729273
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 4.sınıf öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir