Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

ABD’nin İran yaptırımları Hizbullah’ı köşeye sıkıştırıyor

Gündem 24 Mayıs 2019
73

Fransa’da yayınlanan Le Figaro gazetesi dün yayınladığı bir raporda, ABD yaptırımlarının İran üzerindeki boğucu etkilerini ve Tahran’ın Ortadoğu’daki en önemli ajanlarından biri olan Hizbullah üzerindeki sonuçlarını ortaya koydu.

Gazetenin yayınladığı “Lübnan: İran yardımlarının düşüşü, Hizbullah’ı diyete soktu” başlıklı raporda, yaptırımların İran’ın Lübnan’daki Şii milislerine yaptığı yardımları yarı yarıya düşürdüğünü ve bu nedenle Hizbullah milislerinin maaşlarının da düştüğü belirtildi.

Raporda, Hizbullah basın mensuplarının maaşlarının üçte iki oranında kesildiği ve hayatlarını kaybedenlerin ailelerine verilen tazminatların düşürülmek zorunda kalındığı belirtildi. Rapora göre, Suriye’den dönen Hizbullah savaşçılarına aylık ödenen 600 ile bin 200 dolar arasındaki ücretler yarı yarıya düştü.

Üst düzey bir diplomatik kaynak, Hizbullah’ın tasarruf tedbirleri nedeniyle eskisi gibi Tahran’dan faydalanamadığını söyledi. Kaynak, ABD ve Fransa raporlarının tahminlerine göre, Beyrut’a İran üzerinden aylık 70 ya da 80 milyon dolar gönderildiğini fakat bu rakamın son aylarda 40 milyon dolara kadar düştüğünü söyledi.

Raporda, ABD’nin banka havalesi ile ilgili kısıtlamalarına da değinilerek, bankacılık denetiminin yurtdışındaki Lübnanlı tüccarları ve Hizbullah’ın kalesi olan Lübnan’ın güneyindeki hizmet ve para toplama noktalarını etkilediği ifade edildi.
Londra/Şarku’l Avsat

Yorumlar