KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’NİN ASYA STRATEJİSİ (ÇİN)

ABD’NİN ASYA STRATEJİSİ (ÇİN)

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
317 0

ABD’nin ilk Hint-Pasifik Strateji Raporu 1 Haziran’da, artık görevde olmayan ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan imzasıyla yayınlandı. Pentagon tarafından hazırlanan bu raporda, devasa bölgedeki stratejik hedef ve önceliklere yer verildi. Amerika’nın geleceği için çok kritik olarak nitelendirilen Hint-Pasifik ile ilgili 69 sayfalık raporda, Çin en büyük düşman olarak konumlandırılıyor.
Asya-Pasifik’ten Hint-Pasifik’e dönüş..
Her şeyden evvel raporun ismi dahi tartışma konusu. ABD dış politika stratejistlerinin son iki yılda sık sık kullandığı ‘Hint-Pasifik’ kavramı geçmişte ‘Asya-Pasifik’ diye tanımlanırdı. Trump yönetimi ile birlikte bu kavrama yeni boyut kazandırılmasının bir nedeni var: Çin’e karşı bölgesel müttefik Hindistan..
Bu yeni coğrafya terimini bölge ülkeleri benimsemekte zorlanmadı. ASEAN liderleri, 22 Haziran’da Bangkok’taki zirvede toplandı. Bu zirvenin gündemi “ASEAN’ın Hint-Pasifik’e bakış açısı” olarak belirlendi. İtirazlara rağmen, ‘Hint-Pasifik’ kavramının ASEAN ülkelerinde meşruiyet bulması eleştiri konusu oldu. Bu tartışmanın özü sadece coğrafi bir bölgeye verilen isim değil, aynı zamanda coğrafyanın siyasi koşullara göre yeniden tanımlanmasıydı.
Raporda dikkat çeken ifade: Amerika’nın geleceği için en kritik bölge 2019 Hint-Pasifik Strateji Raporu’nun tanıtım yazısında bu stratejik alandan, “Amerika’nın geleceği için en kritik bölge” olarak bahsediliyor. Mega bölgenin stratejik önemi, şu cümlelerle özetleniyor:
“Dünyanın geniş bir alanını kapsayan, ABD’nin batı kıyısından Hindistan’ın batı kıyılarına kadar yayılan bölge, en kalabalık demokrasilere, Müslüman nüfusu en fazla ülkelere, dünya nüfusunun neredeyse yarısına ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük 10 ordusundan 7 tanesi Hint-Pasifik’te bulunuyor. Bölgedeki 6 ülkede nükleer silahlar var. Dünyanın en işlek 10 limanından 9 tanesi burada. Küresel deniz ticaretinin yüzde 60’ı buradan yapılıyor” Obama yönetimi, Çin ile rekabet ve karşılıklı meydan okumalardan dikkatlice kaçınmıştı. Trump’ın iktidara gelmesinden hemen sonra yayınlanan 2017 Ulusal Güvenlik Stratejisi (NSS) ve 2018 Ulusal Savunma Stratejisi (NDS) Pekin yönetimini, rakip ve düşman kategorisinde tanımlandırdı. Bu yazıya konu olan Hint-Pasifik Strateji Raporu’ ise cesur bir başlıkla, “Çin’i revizyonist bir güç” ilan ediyor. Bu durumun, küresel meydan okumaların nereye evirilebileceği üzerine önemli mesaj taşıyor.
“Çin 21. yüzyılın en belirleyici unsuru”
Pentagon raporunda Çin’den “ekonomik, siyasi ve askeri yükselişiyle 21. yüzyılın en belirleyici unsuru” olarak bahsediliyor. ABD, Soğuk Savaş dönemi ve sonrasında yaptığı gibi düşman aktörün tanımını ideolojik bir çerçeveye oturtmaya çalışıyor. Bu anlamda, ekonomik kazanımları nedeniyle Çin’i uluslararası sistemi sömürmekle itham ediyor. Çin’in arka bahçesi olarak bilinen Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetler yasadışı sayılıyor. 11 Eylül sonrası milyonlarca Müslüman’a karşı hak ihlalinde bulunan Pentagon, Uygur Türklerine yapılan zulümlere raporda uzun uzadıya yer vermeyi bir çelişki olarak görmüyor. Raporda Çin tehlikesine şöyle vurgu yapılıyor:
“Hint-Pasifik ülkeleri, siyasi, ekonomik ve güvenlik çıkarları için ihtilafı kabul eden ve kendinden oldukça emin bir Çin’le karşı karşıya. Özgür uluslararası bir sistemden Çin kadar yaralanan başka ülke olmadı. Çin halkı, serbest piyasa, adalet ve hukukun üstünlüğünü arzularken, Çin Komünist Partisi sömürdüğü uluslararası sistemin temel değer ve ilkelerinin içini boşalttı. Hint-Pasifik bölgesinde dünya Müslüman nüfusunun yarısından fazlası yaşarken, Çin Komünist Partisi’nin Sincan’daki Müslümanlara sistematik ve kötü muamele uygulamasını bölge ülkeleri takip ediyor. Çin tartışmalı ‘yapay adalarda’ gemisavar füzeleri ile uzun menzilli füzeler yerleştirerek Güney Çin Denizi’ndeki ihtilafı militarize etmeye devam ediyor. Çin ordusu, aynı zamanda bombardıman ve gözetleme uçaklarıyla Tayvan çevresi ve yakınlarındaki faaliyetlerini arttırdı. Çin ulusal güvenlik çıkarlarına zarar vermekle suçladığı ülkelere ekonomik baskı uyguluyor”
Çin’le askeri rekabet
Amerika’nın geleceğini belirleyecek Hint-Pasifik stratejisinde Çin’e karşı çok somut askeri suçlamalar yer alıyor. Rapora göre, modernleşen ve güçlenen Çin ordusu, ABD’yi bölgeden uzaklaştırmayı hedefliyor: “Çin’in ekonomik ve askeri yükselişi, yakın vadede Hint-Pasifik bölgesel hegemonyasını ve uzun vadede küresel meydan okumayı hedefliyor. Çin ordusu, çok çeşitli askeri programlar ve silahlara yatırım yaparak, güç kapasitesini arttırma yoluna gitti. Nükleer gücünü modernize etti. Siber, uzay ve elektronik harp operasyonları gibi alanlarda giderek karmaşık faaliyetler yürüttü. Çin, tüm ülkelerce kullanıma açık olan deniz ve hava alanlarında başka ülkelerin faaliyet göstermesini engelleyen yeteneklerini geliştirdi. 2018 yılına gelindiğinde Güney Çin Denizi’ndeki yapay adalara yerleştirdiği gemisavar füzeleri ve uzun menzilli füzeler, Devlet Başkanı Şi Cinping’in verdiği taahhüdünü ihlal etti.”
Pentagon’un yayınladığı bu raporda 89 kez Çin kelimesi geçiyor. Çin’in büyüyen ekonomisi ve askeri gücü, ABD ulusal güvenliği ve refahının düşmanı olarak konumlandırılıyor. Buna rağmen bölgedeki uzmanlar, yıllardır süren Çin tartışmalarına rağmen, ABD’nin Ortadoğu’dan ayrılamamasını bir çelişki olarak değerlendiriyor. Obama döneminde, Asya-Pasifik’e ağırlık verileceği açıklanmıştı. Ancak yıllar sonra Ortadoğu’daki gerilimler Pentagon’un hala odak noktası olmayı sürdürüyor.
https://assets.documentcloud.org/documents/6111634/DOD-INDO-PACIFIC-STRATEGY-REPORT-JUNE-2019.pdf
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi ve Kafkassam Stajyeri Mücahit Pıçak

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir