KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’de evvelden ezele ırkçı tutum

ABD’de evvelden ezele ırkçı tutum

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
216 0

Eski uygarlıklardan başlayarak yabancı olanı dışlamak, kendine benzemeyeni aşağılamak, farklı olmasını itici bir özellik olarak görüp düşman saymak gibi davranışlara, insanları maruz bırakıp bu durumu onların benliğinde kabul ettirmeye çalışmaları insanların var oluşundan itibaren rastlamak olası bir durum haline gelmiştir. Kültür farkıyla başlayan bu olay savaşlarda da büyük etkisini göstermiştir. En önemli noktası ise ön yargılı tepkilerini, ırkçılıkla sonuçlanmasıdır.

Günümüzde ise birçok örneği gözlemlenmektedir. Amerika Birleşik Devletlerin de yaşanan ırkçılık Dünya gündeminde göz çarpan örneklerdendir. Donald Trump’ın seçilmesi ile ülkede ırkçılık üzerine bir anket yapıldı. Anketi, ABD’de politika alanında yayın yapan Politico ve araştırma şirketi Morning Consult sonuçları açıkladığında ise ankete katılan beyazlardan yüzde 51’i ırklar arasındaki ilişkilerin kötüye gittiğini ifade ederken bu oran Afrika kökenli Amerikalılarda yüzde 79, Latin kökenli Amerikalılarda da yüzde 60 oldu.

Bir aracın ırkçılık karşıtı bir grubun içine dalmasıyla bir kişi hayatını kaybetmiş, 19 kişi yaralanmış ve 12 Ağustos 2017’de OHAL ilan edilmişti. Aşırı sağcılarla ırkçılık karşıtları arasındaki gerilim artmıştı bu sırada, Trump’ın net bir tavır sergileyememesi de Amerikan kamuoyunda ciddi eleştiri toplamıştı. Irkçılık okullarda da yerini aldı. Wiscosin eyaletindeki bir müdür, bir gün bir grup öğrencisinin, liberal öğrencileri rahatsız eden ve kavgaya yol açan, “Make America Great Again” (Amerika’yı yeniden harika yap) yazan şapka takarak okula geldiğini söyledi. Bazı okullardaki beyaz öğrenci gruplarının, zenci öğrencileri alçaltmak için “Duvarı inşa et!” diye bağırdığı da belirtildi. Mecliste de yerini alan ırkçılık sahnelerinde ise 16 Temmuz’da, ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Sevmiyorsanız bu ülkeyi terk edip geldiğiniz yere dönebilirsiniz” dediği 4 kadın Kongre üyesi düzenledikleri ortak basın toplantısıda Trump’ın sözlerinin gündemi saptırma çabası olduğunu vurgulayıp, “Trump sadece bizi değil, çok sayıda insanı ötekileştirip susturmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Son olarak, 3 Ağustos’ta, ABD’nin Teksas eyaletinde iki atlı polis, siyahi bir kişiyi kelepçeleyip karakola ata bağlı bir şekilde yaya olarak götürmesi olayı eski dönemlerdeki köleliği hatırlatan ırkçılığı gösterdi. Akıllara gelen bir soruda ise bu kişi beyaz olsaydı aynı tavır sergilenir miydi? Belki de her millete ceddinden kalan bir mirastı ırkçılık.
KAYNAKÇA: https://www.ntv.com.tr/dunya/abdde-polisten-irkci-uygulama,W5YLx6xEBUCAlyNyIaDl_A
İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi ve Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Stajyeri Şerife BARAZİ

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir