Kâbe Baskınından Kaşıkçı’nın kaybolmasına Uteybilerin rolü!

Güney Türkistan’da Yaşanan Son Hadiseler Üzerine

8372… sadece rakam size…

Bağımsızlık Yolunda 20 Ocak Şehitleri ve Azerbaycan

ABD, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve İsrail’in Akdeniz planı

Gündem 9 Ağustos 2019
243
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Hatzidakis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Enerji Bakanı Georgios Lakkotrypis, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ve ABD Enerji Bakanı Sekreteri Francis Fannon 7 Ağustos’ta Atina’da bir araya gelmişlerdir. Toplantıdaki gündem Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki enerji alanındaki işbirliği, barış, istikrar, güvenlik ve refahın nasıl sağlanması gerektiğine ilgili konulardı.
ABD liderliğinde Üst Düzey Çalışma Grubunu kurmayı kabul eden 4 ülkenin bakanları ortak bir anlaşmayı imzaladılar. Bu anlaşma Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki altyapı projeleri, yenilenebilir enerji ve enerji depolaması, acil durum hazırlığı, çevre koruma ve siber güvenlik gibi konuları kapsayan ortak alanları belirlemektedir. Bunun yanında bakanlar denizaşırı petrol ve doğalgaz operasyonları için ortak bir acil durum müdahale mekanizması için anlaşma imzalamışlardır. Bu grup düzenli olarak ülkelere rapor sunacaktır.
Bakanlar Doğu Akdeniz’de kurulmasını planladıkları Doğu Akdeniz Enerji Koridoru’nun ithalat kaynaklarının AB’ye nasıl ulaştırılması gerektiğini planlamışlardır.
Bakanlar Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde barışı ve istikrarı tehlikeye atmamak için egemen devletleri haklarına güçlü destek verdiklerini belirttiler.
Yunanistan, GKRY, İsrail ve ABD Enerji Bakanları ülkelerinin AB’nin enerji güvenliği için büyük önem taşıyan bir proje olan Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattının inşaatına verildiği desteği tekrarlamıştır. Bu proje Avrupa ve İsrail arasında stratejik bir bağlantı kuracaktır.
Türkiye’nin Dogu Akdeniz’deki mücadelesinin haklılığı bu görüşme ile yine ortaya koyulmuştur. Bu noktada Akdeniz’deki haklılığımızda bir kez daha ispatlanmıştır.
Kafkassam

Joint Statement on the Ministerial Meeting of the United States, Greece, Republic of Cyprus, and Israel Regarding Cooperation in the Field of Energy

Yorumlar