Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

ABD Venezuellada Balkanizasyon politikası uyguluyor

Gündem 17 Nisan 2019
48

Venezüella ile ilgili bir çok strateji ve analiz yayımlanmaktadır. Bunlar arasında Uruguay kökenli İspanyol Gazeteci ve analist Aram Aharoniyen tarafından yayımlanan analiz yakın zamanda dikkat çekmektedir. Aharoniyen analizinde ABD’nin Venezuella’da yeni bir balkanizasyon politikası uyguladığını iddia etmektedir. Analizi şu satırlarla devam etmektedir.
ABD dış işleri bakanı Mike Pompeo, ABD’nin güney Amerika stratejisini güçlendirmek için Şili, Paraguay, Peru ve Kolombiya’ya bir dizi ziyarette bulunmaktadır. Yanında Özel temsilci Eliot Abrams, Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton ve Güney saha komutanı Craig Faller’de bulunmaktadır. Venezüella’nın ,Rusya, İran, Küba ve Çin’in operasyon üssü hale geldiği tezini yakın çevre ülkelerine anlatmak için bölgede bir dizi ziyaretlerde bulunmaktadır. Maduro’nun bu ülkelere bağlı olarak çalıştığını ortaya koymaya çalışacaktır. ABD, Maduro hükümetini ulus ötesi bir suç örgütü ilan etmeye çalışmak için BM güvenlik konseyinin toplantıya çağırdığı ve askeri müdahaleyi sürekli masada tuttuğu da bilinmektedir. Bir diğer önemli nokta ise ABD’nin Venezüella’yı Balkanlaştırmaya çalışmaktadır. ABD, Kolombiya Venezüella sınırında Táchira eyaletinde 23 şubatta bir serbest bölge oluşturmak için çalışmaya başladı. Bu noktada Kolombiya bir nevi Truva atı olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Bugün Venezüella Kolombiya sınırında bulunan Zulia’da özgür Venezüella cumhuriyeti yaratılmaya çalışılmaktadır. Zulia bölgesini stratejik olarak önemli kalan ise petrol ve tarım arazileridir. ABD yönetimi açık bir şekilde Táchira ve Zulia bölgeri üzerinden açık bir şekilde ABD’yi parçalamaya çalışmaktadır. Panama’nın Kolombiya’nın bir parçası olduğu ve 1903 yılında Kolombiya’dan ayrılarak ayrı devlet olması sürecinde ABd’nin etkisi hala bölgede unutulmuş değildir. Buda ABD’nin bölgede Balkanizyon politikalarının devam ettiğinin göstergesidir.

ABD bölgede neden başarısız
ABD, baskı, sürekli müdahale/ istila söylemi ve iç komplo tehditleriyle ülkenin askeri yıkıma gideceğini umdu. Ekonomik-sosyal krizden önce ekonomik bir yıkımın toplumsal bir patlamaya yol açacağını umdu lakin elektrik ve ciddi su kesintilerine rağmen bu patlamayı yaşatamadı. Bölgedeki istihbaratçıları kesin zafer naraları atarken gerçekler sonradan ortaya çıktı ve halkın yüzde doksanının Guaido’yı desteklediğini gösterdi. Maduro muhalefeti bile ABD merkezli yazılan strateji, siyaset ve terör stratejilerinden vaz geçmiş durumda. Analistlere göre ABD’nin vaatleri aşırı hayal yüklüydü. Yaşamanın maddi koşullarının, özyinelemenin ve hayal gücünün sınırlarını aşırı zorluyordu ve karşılık bulamadı. Dünya’ya da karşılık bulamamasının sebebi, dünyanın terörizm, dijital dünyanın ilgi ve alakasına karşı bir yorgunluğunun varlığıydı.

Aram Aharonyan: Uruguaylı gazeteci. Uzman. Telesur’un kurucusu. Latin Amerika Entegrasyon Vakfı (FILA) Stratejik Analiz Latin Amerika Merkezini yönetmektedir (HPLC, www.estrategia.la )

https://www.rebelion.org/noticia.php?id=254663
Kafkassam

Yorumlar