KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. ABD ve AB, İran nükleer anlaşmasını görüşmek için Paris’te toplanıyor

ABD ve AB, İran nükleer anlaşmasını görüşmek için Paris’te toplanıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
201 0

Üç diplomatik kaynak, ABD’nin İran temsilcisinin Cuma günü İngiltere, Fransa ve Alman diplomatlar ile Paris’te bir araya geleceğini açıkladı. Taraflar görüşmede İran ile 2015 yılında imzalanan anlaşma kapsamında yapılanları masaya yatıracak.

İran, uzun süredir müzakerelere yeniden katılacağını açıklarken, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında nükleer programlarını durdurduğu anlaşmayı yeniden canlandırmak için Viyana’daki müzakerelerin yeniden başlama tarihi henüz açıklanmadı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 yılında anlaşmadan çekildi ve Tahran’a yaptırım uygulamaya başladı. Yaklaşık bir yıl sonra İran, anlaşmanın uranyum zenginleştirme konusundaki bazı yükümlülüklerini ihlal etmeye başladı.

Uranyum zenginleştirme operasyonları, bir atom bombası yapmak için gereken malzemeyi elde etmeyi sağlıyor. İran’ın atom bombası yaptığı iddia edilirken, Tahran ise iddiaları reddediyor.

Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley’in Cuma günü Paris’te İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlıklarının temsilcileri ile görüşeceğini açıkladı.

Kaynaklardan biri, toplantının İran’ın zaman kazanması ve Viyana müzakerelerine dönmesinin ertelenmesi halinde önümüzdeki haftalarda dünya güçlerinin nasıl hareket edeceği konusunda bir karar verilmesini umduğunu söyledi. ABD’li yetkililer, anlaşmanın yeniden canlandırılması için zamanın tükenmekte olduğunu açıkladı.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir