KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Tehditleri Raporu

ABD Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Tehditleri Raporu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 11 dk okuma süresi
219 0

ABD ulusal güvenlik dairesi heryıl ulusal ve uluslararası degerlendirmelerde bulunmakta ve tehdit olarak gördüğü hususları raporlamakta ve bir sonraki yıl için çeşitli tahminlerde bulunmaktadır.Bu yılki rapor 13 şubat 2018 tarihinde yayımlanmış ve kafkassam olarak dikkatimizi çeken noktaları sizler için özetlemeye çalıştık.

Siber
2018 yılında siber saldırılar sürpriz olmaktan öteye geçeceği yazılmış durumda. Alt yapılara yapılacak olan saldırılar ile geçicide olsa krizler yaratılması muhtemel görülmekte. Bunlara örnek olarak 2016 ve 2017 yılında Suudi Arabistan ve Ukrayna’ya yapılmış saldırılar örnek gösterilmiştir. Raporda Ransomware(veri fideciliği) ve malware(kötü amaçlı yazılım) ların ABD nin küresel bazdaki firmalarını hem küresel nakliye işlemlerinde hem de üretim işlemlerinde aksatmıştır. Bu saldırıların an merkezleri olarak Rusya ,Çin, İran ve kuzey kore olarak raporda belirtilmiştir. Bu devletlerin siber saldırıları uluslararası stratejik hedeflerine ulaşmak için ucuz maliyetli bir operasyon ve propaganda aracı olarak tanımladıkları raporda dikkat çeken bir diğer husus. Rusya, Çin, Kuzey kore, İran tek tek ele alınarak incelemiş ve raporlanmış
Silah sanayii
Uluslararası alan da ülkelerin kitle imha silahları konusunda her geçen gün teknolojilerini arttırdıkları ve bu yeniliklerin ABD nin güvenliği açısından önemli tehditleri oluşturduğu raporda geçen hususlar arasında. Rusya’nın Orta menzilli nükleer güç anlaşmasını ihlal ettiği, Çin’in nükleer gücünü modernize ettiği ,hipersonik füze denemeleri yaotıgı,JL-2 denizaltı fırlatıcı balistik füzesini geliştirmeye ve üretmeye devam ettiği yazarken denizlerdeki nükleer kapasitesinde artırmaya devam ettiği rapordaki önemli hususlar arasında. İran’ın JCPOA anlaşmasına açıklamaları bünyesinde eylem planını korumak istediği havası verdiğini lakin ABD nin bu duruma şüphe ile yaklaştığı zira hala balistik füze programının bölge geneli için bir tehlike oluşturdu iddia edilmekte. Kuzey körenin balistik füze teknolojisinin ve testlerinin ABD yi doğrudan bir tehdit olduğu, İran ve Suriye ye füze teknolojisi ihraç ettiği raporda yer almış durumda. Pakistan’ın nükleer silah ürettiği ve üretmeye devam edeceği bununda bölge güvenliği açısından risk taşıdığı şeklinde raporlanmıştır. Suriye’de 4 nisan 20114 de rejimin sinir gazı kullandığı yönünde ABD nin değerlendirmesi olduğu, Suriye’nin halen açıklamadığı kimyasal silahlarının elinde olduğu tahmin edildi. Bölgede yapılan çalışmalara rağmen bir çok çözülememiş olayın ortada olduğu raporda belirtilmiş.4 Nisan 2017 de sarin gazı kullanımının Suriye rejimine atfedildiği ve bundan sonrada bölgede gözlemlemelerin devam edileceği raporda yer almakta. Yine İşidle mücadelenin devam edeceği raporda yer almaktadır.
Terör
El-kaide gibi Sünni ve İran ve stratejik ortağı Lübnan Hizbullahının ABD ve tüm dünyadaki ortakları açısından tehdit oluşturmaya devam ettiği, ABD topraklarında ve denizaşırı ülkelerde ABD vatandaşlarına saldırlar düzenleyebileceği, Sünni grupların Afrika ve Asya da hakkani taliban ağını üzerinden kalıcı tehditler oluşturabileceği konusunda uyarılara yer verilmiş işid ,el kaide, Hizbullah özel bölüm ayrılmış. ABD sınırları içerisinde yaşayan aşırıcı gruplarının yaygın olanının Sünni gruplar olduğu saldırı sayılarında azalma olsa da hala bir tehdit unsuru olarak izlendikleri raporda dikkat çeken bir diğer husus.
Karşı istihbarat noktasında Çin ve Rusya’dan ABD nin çıkarlarına yönelik tehditler almaya devam edileceği gibi Küba ve İran istihbaratının da ABD yi önemli bir tehdit unsuru olarak saymaya devam edeceği raporunun karşı istihbarat bölümünde yazılan önemli bir nokta. Rusya’nın ABD karşıtı siyasi görüşleri teşvik etmek için çaba göstereceği, ABD nin faaliyetleri hakkında gizli bilgileri yaymaya devam edeceği, Avrupalı müttefikleri ile ortaklıklarını zayıflatmak için çaba göstereceği, özellikle Ukrayna ve eski Sovyet ülkeleri le kurulan bağlara takoz olmaya çalışacağı,2018 yılında ABD de yapılacak seçimlere müdahil olacağı nüfuz operasyonları gerçekleştireceği raporda yer almakta.

Yeni teknolojilerin yanlış ellerde kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekimmiş bu teknolojilere örnek olarak,3 boyut teknolojisi, yapay zeka, yeni biyoteknolojiler, ileri bilgi iletişim teknolojileri sayılmıştır.
Ekonomi
2014 yılından buyana küresel petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle petrol ihraç eden ülkelerinin ekonomik olarak sıkıntılar çekmeye başladığı ve bu sıkıntıların süreceği konusunda olumsuz bir görüş hakim. Kuzey ABD petrol ve gaz üretimin artması da küresel piyasalardaki fiyatların aşağı yönlü hareketine baskı yapacağı ve bunun petrol ihraç eden ülkeleri olumsuz etkileyeceği raporda önemli bir nokta.2013 yılında 98-109 dolar bölgesinde olan brent petrol fiyatının 2018 de 58-62 dolar civarında olması tahmin ediliyor. Petrol fiyatlarındaki düşü Venezüella ekonomisinde borç ödemelerinde sıkıntı yaratırken Suudi Arabistan gibi ülkelerde bütçe açıklarına ve ekonomik kesintilere sebep olduğu, Afrika kıtasının azalan petrol gelirlerinin Angola ve Nijerya gibi ülkelerde mali sorunlara yol açtığı belirtilmiştir.
Bölgesel tehlikeler
Çinin aktif bir dış politika izlemeye devam edeceği kuzey körenin nükleer programının hem ABD nin ulusal çıkarlarına aykırı olduğu hem de bölge gerginliği artıracağı, bunun Japonya ve güney Kore açısından tehdit olmaya devam edeceği belirtilmektedir. Çin’in Kamboçya ve burmada nüfuzunu arttırdığı bunda önemli sıkıntılara gebe olduğu yazılmıştır.

Suriye bölümünde önemli noktalara yer verilmiştir. Rusya’nın Esedi anlaşmaya zorlamayacağı, Rusya ve İran’ın bölgede uzun vadeli petrol ve doğalgaz sözleşmeleri imzalama planları olduğu, İran’ın Suriye üzerinden Lübnan’a uzanan bir güvenlik koridoru oluşturmaya çalıştığı, PKK lıların bölgede bir özerklik ilan edeceğini lakin Rusya, İran ve Türkiye’nin buna direniş göstereceği raporda önemli bir nokta. Yine raporda Irak, yemen ve İran a yet verilmiş durumda.
Irakta İran’ın nüfuzunun azaltılması çalışması gerektiği bu sebeple ABD nin bölgede varlığına ihtiyaç duymaya devam edeceği, yemenin huti tehdidi altında kalmaya devam edeceği, Afganistan’da genel durumda bir iyileşme görülmeyeceği,2018 de parlamento ve 2019 başkanlık seçimin yapılacağı belirtilmiş. Pakistan’ın Çin ile yakınlaşacağı ve ABD çıkarlarını tehdit etmeye devam edeceği, lakin iç korkularının şiddetleneceği ,Hindistan Pakistan arasındaki ilişkilerin gergin kalmaya devam edeceği, Çin Hindistan gerginliğinde bir tırmanış beklenmediği, Rusya’nın ABD ye karşı yürüttüğü asimetrik savaşı devam ettireceği ve belki 2018 dünya kupasının bu amaçla kullanabileceği, Rusya’nın Ukrayna’yı baskı altında tutmaya devam edeceği lakin Ukrayna’nın ab ve NATO’ya yakınlaşması gerektiği, Belarus’un Rusya ile güvenlik işbirliğine devam edeceği, Ermenistan ve Azerbaycan arasında yeni bir çatışma beklediği bunun sebebinin ise Ermenistan’ın Rusya’dan yeni ekipman almak istememesi sonucunda Rusya’nın Ermenistan olan desteğini çekeceği yönünde değerlendirilmektedir. Moldavya’daki Avrupa yanlısı iktidar koalisyonunun bölgedeki rus nüfuzunu azaltacağını ve ab ortaklık anlaşmasını uygulamaya devam edeceği tahmin edilmekte. Avrupa birliği ülkelerinin göçle mücadeleye ve Rusya’nın nüfuz etme politikaları ile karşı kalmaya devam edeceği bu sebeple savunma harcamalarında artış beklenmektedir. Raporda ABD ulusal güvenliği açısından Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan Alerjisinin devam edeceği gözden kaçmayan bir diğer husus zira kendisinin kutuplaştırıcı söylemlere devam edeceği gibi bir iddia yer almakta.

Afrika kıtasının boko haram tehdidinde olmaya devam edeceği özelikle bu mücadelenin Nijerya’da yoğunlaşacağı, boko haramın Nijerya, Çad, Kamerun’da sınır ötesi saldırılar düzenleyebileceği, Nijerya’daki 2019 seçimlerine boka haramın müdahil olabileceği raporda yer almakta. Sudanın ekonomik olarak kalkınacağı lakin ulusal çıkarlarını tehlikeye attığını düşündüğü noktalarda gönülsüz adımlar atacağı, Kongo ve Burundi’de politik huzursuzluk ve güvenlik tehditlerinin yoğunlaşacağı raporda belirtilen bir diğer husus.

Raporun Linki:
https://www.dni.gov/files/documents/Newsroom/Testimonies/2018-ATA—Unclassified-SSCI.pdf

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir