KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Türkiye karşısında geri adım attı

ABD Türkiye karşısında geri adım attı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
384 0

Azerbaycanlı siyasetbilimci: ’‘ABD Türkiye karşısında geri adım attı’’

Azerbaycanlı siyaset bilimci Ramiya Mammadova, Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasına ilişkin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yürütülen görüşmelerin tamamlanmasıyla ilgili İpsiz Medya’ya çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Siyaset bilimci Mammadova ,Ankara’da üç gün süren görüşmelerden sonra yapılan yazılı açıklamada yer almış “Güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır” ifadesinin Suriye konusunda gelinen önemli bir nokta olduğunu özellikle vurguladı.

Ramiye Mammadova, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna girmesi konusuna karşı çıkan ABD’nin bugün Türkiye’yle ortak karar alarak beraber çalışacaklarını belirtmeleri bile Türkiye diplomasisinin yeni bir başarısı, devletin politikasında düzgün atılmış yeni bir adım olduğunu belirtti: ‘’Sonuç olarak teröre destek veren, onları Türkiye’ye karşı kışkırtarak silahlandıran ve maliyeleştiren, DEAŞ’i tekrar oluşturarak Türkiye’yi aynı zamanda terörle elinde tutmayı düşünen, öte yandan NATO yanlısı gibi gözükmek için çaba harcayan ABD bir adım geri çekildi ve güvenlik bölgesinin beraber oluşturulması konusunda ortak karara vardı. Türkiye Suriye’nin terörden temizlenmesi yolunda ve gerçekleştirdiği operasyonlarda yanında olan Rusya’yla daha fazla işbirliği içinde olmasından korkan ABD, Türkiye’nin yanında olacaklarını bir nevi Ankara’da verdikleri kararla onaylamış oldu. ABD’nin Suriye’de yenildiği artık gün gibi ortada, o yüzden Türki’yeyle ortak hareket ederek bölgedeki imajını tekrardan kurtarmak ve aynı zamanda bu bölgede en büyük partneri Türkiye’yi kaybetmemesi için tüm yolları deneyecek. Türkiye bundan sonra da Suriye konusunda hareket zamanı ve teröristlerin temizlenmesinde, aynı zamanda kendisinin de önerdiği gibi sınırdan 35 km uzakta güvenli bölgenin oluşturulması zamanı hep kendisi ön planda olmalı. Teröristlerin Suriye’nin daha uzak bölgelerine sürgün etmesi çok önemli. Güvenli bölgedeki mülteci durumuna düşmüş insanların o bölgeye yerleştirilmesi süreci de hızlandırılmalı. Bu konular ele alınırken aynı zamanda Türkiye ekonomisinin bu zor sürecinde bütçeden mülteciler için ayrılmış paranın miktarı azaltılmalı ve bu güvenli bölgeye Batı’nın dikkatini ve maliyesini çekmelidir. Ankara eğer bugün ABD’nin tekrar ortaya attığı ve tekrar desteklemek için çaba harcadığı DEAŞ konusunda Ankara görüşünden hemen sonra gündeme taşımaz ve sıcak gündem maddesi olarak masaya yatırarak çözüme kavuşturmazsa, ABD yine güvenli bölgede Rusya’nın politik ve stratejik desteğini kullanarak onunla beraber yürümesine tanık olacak. O zaman şuan ki geri adım atmanın da bir anlamı kalmayacak.’’ dedi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir