KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “ABD, Suriye’den ayrılıyor da ne yapmak istiyor?” diye merak edenlere;

“ABD, Suriye’den ayrılıyor da ne yapmak istiyor?” diye merak edenlere;

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
310 0

ABD, Suriye’den ayrılıp Güney Kıbrıs’a da gitmiyor, dahası Dogu Akdeniz’den de ayrılmak istiyor. Öngördüğüm ABD sadece Uzakdoğu’ya gitmek istiyor.

Şöyle ki; Arıza yaptı denen Exonmobil gemisi tamir için Güney Amerika’ya gitti ve hemen sonraki gün Venezuella karıştı. Bu durum Amerika kıtasının Suriyesi’nin Venezuella olacağı anlamı taşımaktadır. Bunun bir diğer anlamı ABD masrafsız ve nakliyatsız petrole çökecek demektir. Ardından Çin seferi başlayacaktır. Böylece kendi petrolunu harcamayacak, Akdeniz gazının büyük kısmı bize kalacak. Ancak biz AB’ye 5’e satarken ABD’ye 3’e vereceğiz. İran ise Çin seferi öncesi halledilecek, en azindan bir Irak veya Suriye haline döndürulecektir.

Tabi bütün bunlar D. Trump, Yahudi lobisi yani ABD derin devletince hal edilmez ise gerçekleşebilecek birer senaryodur. Bunu gören Trump’ın beyaz ırkçılara oynadığı, alaşağı edilmemek için “yakarım sokakları Paris gibi olur” restini çekmektedir.

Bu durumda soru “Hangi ABD şirketinin işine gelir bu durum?”dur. Tabiki hiç birinin. Böylece Trump, ABD derin devleti ve Pentagon’un karşısına sermaye ile ittifak halinde çıkıyor. Ne ile; ırkçılar + büyük ABD sermayesi ile. Karşısında ise Neocon+Pentagon+Silah sirketleri yer almakta. Trump karşı taraftan “silah şirketlerini” koparırsa içerideki bu savaşı kazanır.

Burada asıl soru ise oyunu bitmeyen İngilizler’dir. Ingilizlerin Comonwealth’ı canlandırmak istediği herkesin malumu. Bu da demektir ki ABD ile arka planda kapışacak. ABD düşmeden Comonwealth çıkamaz demek abartı olmayacaktır.

Bu durumda asıl mücadele ABD-İngiltere arasında, arka planda Yahudi lobisinin kimin tarafında kalacağıyla alakalıdır. Yahudi lobisi ABD’de istediklerini alamayınca İngilizlere daha da yaklaşabilir ama bu üç aktör gene pastayı paylaşır olan arada kalanlara olur diyelim.

Bu süreçte Yahudi lobisi kendilerine İsrail devletini bağışlayan İngilizlere vefasını gösterecektir ancak yeri geldiğinde daima kazananın yanında dün olduğu gibi yarın da yer alacaktır

Ancak ilginç nokta şudur; bu denklemde Türkiye ne kadar kazanırsa, İsrail’in kazancı o kadar azalacaktır. Türkiye’ye artı yapıldıkça İsrail’e eksi yazılacaktır. İsrail para ve ilişki konusunda Turkiye’den iyi durumda iken, insan gücü ve lojistik açısından ise Turkiye bu savaşta avantajlı durumdadır. Veeeee tabiki Allah vergisi jeopolitik + toprak ve su…

Sonuç;

1. Kuzey Suriye, Doğu Akdeniz ve Kıta Sahanlığında kazançlı olan bir Türkiye,

2. Ukrayna-Kırım konusunda Rusya’nın isteklerinin kabulü ama daha ileri gitmesinin engellenmesi,

3. İran’da en kötü senaryo kargaşa ve rejim değişikliği, en iyi ihtimal 2. Azerbaycan’ın kurulması ve Karabağ sorununun çözülmesi,

4. Çin’in dağılması ve bağımsız Doğu Türkistan’ın kurulması,

5. Bütün bunlar da ABD’nin Türkiye’yi lojistik, jeo-stratejik ve jeo-politik ortak görmesi.

NOT: Uzakdoğu’daki asıl mücadele öncesinde bütün bunlar yaşanırken ABD, Afganistan’dan Suriye’ye “vekâlet savaşları”nı devam ettirecektir. Hem de bu kadar gönüllü varken…
Ömer KUL

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir