KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. ABD-RUSYA VE MENBİÇ-EL BAB-RAKKA ARASINDA SIKIŞAN TÜRKİYE NE YAPMALI

ABD-RUSYA VE MENBİÇ-EL BAB-RAKKA ARASINDA SIKIŞAN TÜRKİYE NE YAPMALI

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
267 0

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı ile PKK/PYD koridoru ile IŞİD’e karşı Suriye’ye girdi. Amerika, Türkiye’nin PKK/PYD terör örgütünü vurması ardından Türkiye’ye verdiği desteği geri çekti. Amerika, açıklamalarında üstü kapalı olarak harekattan rahatsız olduğunu vurguladı. G20’de Erdoğan ile Obama arasında yaşanan tartışma bunun en büyük örneği. Obama, PKK/PYD Menbiç’ten çekildi derken, Erdoğan o zaman kente çatışmasız girebiliriz diye açıkça tavrını ortaya koydu.

G20 zirvesinde yaşanan tartışmaların ardından ABD, Türkiye’ye Menbiç’e değil de El Bab’a giremesi mesajını verdi. Peki, ABD’nin bu sinyalin taşıdığı mesaj nedir? El Bab, alınması çok zor bir kent. Çünkü IŞİD’in kente uzun zamandır silah, mühimmat ve militan yığdığı bilinen bir gerçek. ABD, Türkiye’ye El Bab’ı işaret ederek Türkiye’yi kendi çıkarları doğrultusunda istediği hedeflere yönlendirmeye çalışıyor. Öncelikle Türkiye’nin Menbiç’e girmemesi PKK/PYD’ye rahatlık sağlayacak. Daha sonra ise El Bab’ın IŞİD’den temizlenmesi hiç kolay değil çünkü IŞİD bu kente silah, mühimmat ve militan yığmış durumda. Ayrıca Türkiye-IŞİD arasında yaşanacak büyük bir çatışma ABD’nin işine yarar. Fırat Kalkanı Harekatı sırasında verilecek büyük kayıplar Türk kamuoyunun harekatın arkasında desteği olumsuz etkileyebilir. Son olarak ABD bu adımıyla her geçen gün güçlenen Türkiye-Rusya-İran-Suriye hattına nifak sokmaya çalışmaktadır.

El Bab, konusu hakkında tartışmalar bir yana Obama G20’de, Rakka operasyonunu gündeme getirdi. Erdoğan, “yetkili askerlerimiz görüşsün” cevabını verdi. Ancak Rakka ile ilgili nasıl bir yol haritası izlenecek belli değil. Örneğin Türkiye ve koalisyon güçleri Rakka’daki IŞİD hedeflerini havada vuracak. Ancak kara operasyonu hangi grupla yapılacak? PKK/PYD, ABD’nin kara kuvveti ve Türkiye bu örgütle işbirliği yapmaz! ÖSO’nun böyle bir kenti IŞİD’ten temizleyecek kadar gücü ve tecrübesi yok. Peki ne yapılacak? Amerika’dan yapılan açıklamaya göre ABD Savunma Bakanı Ashton Carter Türk mevkidaşıyla “olası bir Rakka operasyonda yerel güçlerin esas rolü üstlenmesi gerektiği konusunda” görüştü. Peki sonuç ne olacak! Bu noktada Türkiye için Rakka operasyonu biraz anlamsız kalıyor.

Rusya ise bu gelişmeler kaşısında dün gece bir açıklama yaparak Suriye’yle anlaşmadan Türkiye’nin daha derine inmemesi uyarısında bulunuyor! Rusya Türkiye’ye diyor ki “Arkadaş gaza gelme, Suriye ile anlaş, Fırat Kalkanı operasyonundan rahatsız olan ABD’nin ekmeğine yağ sürme!”. Rusya, kısacası Türkiye’ye Suriye ile anlaş ve harekatını daha rahat yap mesajı veriyor.

Kısaca ABD’nin amacı Türkiye’yi terör örgütü PKK/PYD ile yanyana, Rusya-Suriye ile karşı karşıya getirmek. Rusya’nın amacı ise Türkiye ile Suriye’nin tekrar barışmasını sağlamak ve ABD’nin Ortadoğu’daki etkisini iyice kırmak. Hem bölgesel hem de küresel gelişmeler kapsamında bakıldığında Türkiye’nin çıkarı Rusya, İran ve Suriye’nin çıkarlarıyla kesişiyor. Türkiye bu konuda politika belirlemelidir. Hatta ihtiyacı olmamasına rağmen Rusya ile anlaşarak belli IŞİD bölgelerine düzenlediği operasyonlarda Rus hava kuvvetlerinde destek alarak hem bölge aktörlerine hem de küresel güçlere önemli bir mesaj verebilir.

Amerika Araştırmaları ve Terör Uzmanı Emrah Kaya/ Kafkassam

Facebook- Twitter: @emrhky0407

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir