KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD medyası Beşar Esat’ın Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne kaldığını KAFKASSAM’dan öğrendi!

ABD medyası Beşar Esat’ın Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne kaldığını KAFKASSAM’dan öğrendi!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
297 0


CCNTÜRK bugün -13.04.2018 Cuma- saat 08:12’de yayınladığı haberinde “ABD ve müttefiki ülkelerin Suriye’ye karşı “askeri operasyon düzenleme” söylemleri sürerken, Amerikan medyasında çıkan haberlerde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın Rus askerleri eşliğinde Şam’daki başkanlık sarayından ayrıldığı ve Rusya’nın Lazkiye’nin güney doğusundaki Hmeymim Hava Üssü’ne sığındığı öne sürüldü. Esad’ın pencereleri olmayan bir barınakta bulunduğu, yanında başka Suriyeli yetkilinin de bulunmadığı belirtildi. Amerikan medyasında yedi ABD askeri uçağının Doğu Akdeniz kıylarında, Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü ile Tartus Deniz Üssü yakınlarında keşif uçuşları düzenledikleri de belirtildi.” bilgisini paylaştı.

Bu haberde yer alan bilgiler iki gün önce 11 Nisan 2018’de KAFKASSAM uzmanı Ömür Çelikdönmez tarafından gündeme taşınmıştı. Çelikdönmez; “Esat yolcu Veliaht Prens Salman üç ay sonra Suud kralı mı?” başlıklı analizinde; “Bugünlerde Trump yönetiminin Suriye’ye hava harekâtı hazırlıkları gündemde. Suriye rejiminin kimyasal silah kullanarak yüzlerce masum insanı katlettiğini ileri sürülerek yapılacak askeri müdahaleye uluslararası arenada yasal kılıf hazırlamaya uğraşılıyor. Fatura Esat rejimine çıkarıldığı için Rusya ve müttefikleri, Beşar Esat’ı yönetimden uzaklaştırarak ABD ve koalisyon güçlerinin Suriye’ye askeri müdahale gerekçesini boşa çıkarabilirler.

Bu Rusya için hiç zor değil çünkü Beşar Esat, Suriye’nin kuzeybatısındaki Lazkiye’de bulunan Bassel El-Esed hava üssün (Hmeimim)’de kalıyor. Görüntü vermek istediğinde Şam’a gidiyor. Bassel El-Esed hava üssünde 2 bin Rus personelin yanı sıra 32 uçak, 16 helikopter, 9 tank, 2 karadan havaya fırlatılan füze savunma sistemi var ve Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının en önemli parçası. Putin’de Suriye ziyaretinde bu askeri havaalanına inmiş ve Esat’la burada görüşmüştü. Görüntüleri hatırsanız Putin’le birlikte yürümek isteyen Esat, Rus generali tarafından kolundan geri çekilmişti.” Değerlendirmesinde bulunmuştu. Kafkassam çalışıyor! Bizde kalın bizi takip edin…
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir