KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD, Kasım Süleymani’nin konvoyda olduğunu bilmiyor muydu?

ABD, Kasım Süleymani’nin konvoyda olduğunu bilmiyor muydu?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
326 0

Bi iddia atalım ortaya…
ABD, Kasım Süleymani’nin konvoyda olduğunu bilmiyor muydu?
ABD’nin aldığı bilginin sadece Haşdi Şabi’nin Komutanı Mehdi el-Mühendis’in konvoyda olduğuna dair olduğu söyleniyor. Bence de mantıklı çünkü Ladin, Bağdadi gibi isimleri öldüren ABD dakikasında açıklama yaparken son saldırıdan 5 saat sonra Trump sadece bayraklı bir tiwit attı. Muhtemelen saldırı sonrası Süleymani’nin araçta olduğunu öğrendi ve bozuntuya vermemeye çalışıyor.
İkinci olarak ABD, resmi olarak kabul edilen Haşdi Şabi’yle İranlı bi generale saldırabilmesi için Kongre onayı lazımken Trump’ın bir emri yetti. Bu iki ayrıntı kafaları karıştırıyor…
Ayrıca işin istihbarat boyutu da önemli. Acaba diyorum, bilgiyi Rusya sızdırmış olamaz mı?
İran, Suriye’de Haşdi Şabi gibi bir yapılanma isterken Rusya karşı çıkıyordu ve bu iki ülke arasında gerilime neden oluyordu. Bu saldırıyla Rusya, kendisine engel olan iki isimden kurtuldu ve ABD’nin saldırısına uğrayan İran ile Haşdi Şabi Moskova’nın daha çok etkisine girecek.
İran’ın açık bir şekilde sahadaki operasyonlarının olumsuz etkileneceği kesin ama bu saldırı bir yerde İran’ın da işine yaradı. İran’da eylemler bitti ve herkes devletinin arkasında.
Emrah Kaya

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir