KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. ABD İsrail İran’a karşı birleşiyor

ABD İsrail İran’a karşı birleşiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
266 0

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Naftali Bennett’i Beyaz Saray’da kabul etti. Görüşme sonrası Bennet, Biden’ı İsrail’de Kovid-19 Delta varyantı salgınını kontrol alındıktan sonra İsrail’e gelmesi için davet ettiğini açıkladı.

ABD Başkanıyla yaptığı ilk görüşmenin sonunda Bennett, Washington’da İsrailli gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: “Birbirimizi uzun zamandır tanıdığımızı hissettim. İsrail’i seven, tam olarak ne yaptığını bilen ve ihtiyaçlarımıza önem veren bir lider buldum. Delta varyantını yendikten sonra onu İsrail’i ziyaret etmeye davet ettim.”

Biden ile “İran’ın asla nükleer silah elde edemeyeceği” konusunda hemfikir olduğunu yineleyen Bennett, “bu konuda anlaştığımıza sevindim” diyerek, “İsrail ve ABD ilerleyen günlerde bu konuda işbirliği kanallarını geliştirmek için çalışacak”, “Fazla zaman yok, mesele acil ve ertelenemez” diye ekledi.

Bennett, göreve gelmesinden bu yana Washington’a yaptığı bu ilk ziyarette Biden ile Beyaz Saray’da bir araya geldi. Perşembe günü yapılması planlanan görüşmeler, ABD askerleriyle beraber birçok insanın öldüğü Afganistan’daki kanlı saldırının ardından ertelense de iki lider kırk dakikadan fazla süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Resmi yayıncının siyasi muhabiri, ikili arasında gerçekleşen görüşmede Biden’ın Afganistan’a, Bennett’in ise İran’a odaklandığını belirtti.

İsrail’in ABD’den ülkesini savunmak için asker göndermesini asla istemeyeceğini söyleyen ve özellikle İran’a yoğun baskı yapılmasını gündemde tutan Bennett, özellikle İran’ı kuşatarak operasyonlar yapmak istediğini vurgulayarak; “her zaman etkin konumda olup, İran’a uzun zaman baskı yapmalıyız” diye ekledi.

Bennett, Filistin dosyasıyla ilgili temel sorunları tartışmaya açmadı. Ancak Biden onu iki devletli bir çözümü garanti eden siyasi bir çözüm bulmaya davet etti.

Görüşmeden sonra Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Biden, konuğuna gerilimi artıracak ve güven inşa etme girişimlerini baltalayacak önlemler almaktan kaçınması gerektiği vurguladı.

Biden, iki devletli çözümün İsrail-Filistin ihtilafını sona erdirmenin tek yolu olduğunu sözlerine ekledi.

şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir