KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. ABD: İran’ın Abu Dabi saldırısında parmağı olduğu açık

ABD: İran’ın Abu Dabi saldırısında parmağı olduğu açık

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
322 0

WSJ’ye konuşan ABD’li bir yetkili, BAE’nin Abu Dabi kentine Yemen’deki Husiler tarafından düzenlenen saldırıda İran’ın dahli olduğuna ilişkin şüpheye yer olmadığını söyledi.
Yemen’deki Husilerin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki askeri koalisyonun hava saldırılarına yanıt olarak Abu Dabi’ye düzenlediği saldırının ardından bir ABD’li yetkili, İran’ın hadiseden sorumlu tutulmaması gerektiğini savundu.
Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan, ismi belirtilmeyen bir yetkili, ‘Husilerin yalnız çalıştığını’ ve bu nedenle, İran’ın saldırıda parmağı olduğuna dair şüpheye yer olmadığını belirtti.
Öte yandan Bloomberg’e konuşan Abu Dabi hükümetine yakın bir kaynak, BAE’nin Washington’dan Husileri yeniden terör listesine almasını talep edeceği bilgisini paylaştı.
Bugün Abu Dabi’deki Musaffah bölgesi insansız hava araçları ile hedef alınmış, saldırıda 3 yakıt tankerinde patlamaya meydana gelmişti.

Abu Dabi polisi, söz konusu İHA saldırısında biri Pakistanlı, 2’si Hindistanlı olmak üzere 3 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını duyurmuştu.
Abu Dabi’de akaryakıt yüklü 3 tankere İHA saldırısı: 3 ölü, 6 yaralı
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de akaryakıt yüklü 3 tankerin insansız hava aracı (İHA) saldırısı nedeniyle patladığı bildirildi. Saldırıyı Yemen İç Savaşı’nın taraflarından İran destekli Husiler üstlendi.
BAE resmi haber ajansının yerel polise dayandırdığı habere göre, Abu Dabi’nin sanayi bölgesinde yakıt taşıyan üç tankerde patlama meydana geldi. Saldırıyı Husilerin üstlendiği belirtilirken polis, Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede de küçük bir yangın çıktığını aktardı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir