KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD İngiltere ve İsrail neden Türkiye’ye eşcinsel diplomat gönderiyor?

ABD İngiltere ve İsrail neden Türkiye’ye eşcinsel diplomat gönderiyor?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 14 dk okuma süresi
297 0


Soğuk Savaş sırasında yüzlerce casus ülkelerine ihanet etti. Kimileri inançları, kimileri para yüzünden. Ama Jeff Carney’nin nedeni farklıydı. Doğu Almanya’da yeni bir yaşam hayali kuran yalnız, eşcinsel bir askeri pilottu. Jeff Carney, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne lisanı sayesinde girmişti. İşi Doğu Almanları dinlemek ve duyduklarını tercüme etmekti. Doğu Almanya’ya kaçmasında hiçbir ideolojik amacı yoktu. Carney işinden nefret ediyordu. Burada istenmediğini düşünüyor ve ordunun eşcinselliği yasaklamasına öfke duyuyordu. Alman casusları ona “Uwe” adını takmışlar ve belgelerin fotoğrafını çekebilmesi için “Lipton Ice Tea” kutusuna gizlenmiş bir fotoğraf makinası vermişlerdi. Wikileaks’e ABD’nin gizli belgelerini sızdırmaktan suçlu bulunan ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılan Manning’in öyküsü de onunkine benziyor.(1) 2008 Ağustos’ta İngiltere iç istihbarat servisi MI5 elli yıllık yasak politikasından sonra eşcinsel ajanlar almak için kampanya başlattı ve görevlilerini cinsel tercihleri konusunda açık olmaya teşvik etti.
İstihbarat servisi bu amacına ulaşmak için Stonewall adlı eşcinsel hakları lobi grubundan danışmanlık almayı ihmal etmedi. Bu yasak 1950’li yıllarda, Sovyetler Birliği için casusluk yaptığı ortaya çıkarılan bir grupla beraber geldi. “Cambridge Beşlisi” ya da beşinci kişi bulununcaya kadar uzun süre “Cambridge Dörtlüsü” diye bilinen ve aralarında İngiltere İstihbarat Servisinin karşı casusluk dairesi başkanlığına kadar yükselen Kim Philby ile Kraliçe’nin sanat danışmanı Anthony Blunt’ın da bulunduğu bu grubun iki diplomat üyesinin eşcinsel olmaları bu yasakta önemli rol oynadı. Bu yasak resmen 1990’lı yılların başlarına kadar devam etti.(2) Şubat 2007’de Mısır asıllı Kanada vatandaşı casus Muhammed Essam Guneym El Attar, Kanada’da yaşadığı sırada İsrail gizli servisi adına çalışmaları için maddi açıdan zor durumdaki eşcinsel Arapları kullandığını söylemiş, Türkiye’de bulunan Araplarla ilgili İsrail’e bilgi vermekle de suçlanmıştı.(3) Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
Dikkatinizi çekiyor mu? Son yıllarda yabancı devletlerin özellikle İstanbul konsolosluklarına atadıkları bazı diplomatlar eşcinsel. Demek ki İstanbul’un bu yönde teberrüz etmiş kötü bir şöhreti var. Türkiye’de eşcinsel hareket doğrultusunda adımların atılmasında ilk çalışmalar İzmir’de İbrahim Eren’in öncülüğünde başladı daha sonra İstanbul öne geçti. Günümüzde en güçlü eşcinsel örgütlenme İstanbul’da. Lamda İstanbul, Türkiye’nin ilk ve şu an en faal eşcinsel dayanışma guruplarından birisi. 1992’de Gökkuşağı’92 topluluğu kuruldu. Almanya’da bulunan Enternasyonal Eşcinsel Derneği, İstanbul’daki eşcinsel camiaya’93 yılı Eşcinsel Onur etkinliklerini İstanbul’da ortak kutlamayı önerdi. Bu teklif üzerine Gökkuşağı grubunun tamamı, Almanya’dan ilgili derneğin bir temsilcisi (Eşcinsel Enternasyonal Berlin’in Türkiye Temsilcisi Heribert Mürmann.) ve İstanbul’daki diğer bazı eşcinsel bireyler 11 Nisan 1993 günü (Lambda’nın fiili doğum tarihi) bir araya gelerek yeni bir oluşuma gittiler.
Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, 1 Kasım 2010 tarihli sayısında yayımladığı bir makalede TSK’nın eşcinsellerden askerlik hizmetlerinden muaf tutulmaları için eşcinselliklerini fotoğraf ve görüntülerle belgelemelerini istediği, sonra da bu fotoğrafları arşivlediği, böylece TSK’nın “dünyanın en büyük porno arşivine sahip olduğu” şeklinde gerçek dışı ve aşağılayıcı ifadeler yer aldı. TSK yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Eşcinsel olduğunu beyan edenlerden kesinlikle durumunu belgelemek maksadıyla fotoğraf veya görüntü istenmemektedir. Kişi fotoğraf veya görüntü getirse dahi bunlar, askerliğe elverişlilik kararında dikkate alınmamaktadır. TSK’nın bu tarz fotoğrafları arşivlediği iddiası da kesinlikle doğru değildir”(4) Örgütlenme özgürlüğünün suiistimali olan ve Soros Fonlarınca finanse edilen LGBT dernekleri, “sapkınlığın görünür olması ve provokasyon” amacıyla her Ramazan ayında yürüyüş düzenliyor.
İngilizler dünya çapında Eşcinselliğin koruyuculuğu biliniyor. Birleşik Krallık diğer ülkelerin özellikle Asya ülkelerine meşhur eşcinsellerini göndererek, sözde eşcinsellik haklarının savunuculuğunu üstleniyor. Bu çerçevede dünyaca ünlü sanatçı Elton John, Moskova ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşerek Rusya’daki eşcinsel hakları konuşmak niyetinde olduğunu açıklamıştı. İngilizler eşcinsellik üzerinden Türkiye’de de faal. İnsan kaynaklarını, LGBT kıtalarından devşiriyorlar. İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner, Haziran 2014’te İstanbul’da da düzenlenen Onur Yürüyüşleri ve LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) mücadelesine destek veren bir yazı kaleme almış, Birleşik Krallık’ın eşcinsellerin yanında olduğunu belirtmişti.
Bununla da yetinmemiş, İngiltere Konsolosluğu’nun twitter’daki adresinden yayınlanan mesajda, İngiliz bayrağının altında eşcinselleri temsil eden gökkuşağı bayrağının dalgalandığı bir fotoğrafla birlikte, “Bugün Taksim’de gerçekleşecek LGBT onur yürüyüşünü @UKinTurkey olarak destekliyoruz” denilmişti. İngilizlerden neyim eksik diye düşünen ABD İstanbul Konsolosu Charles Hunter’de, “Eşcinselim ve LGBTİ’nin onur haftasında ben de varım” açıklamasında bulunmuştu. Rakamlar resmi olarak bilinmese de Türkiye’ye yılda yaklaşık 300 bin LGBT turistin geldiği tahmin ediliyor. Lezbiyen ve gay turizm pazarı konusunda araştırmaları ile tanınan Spartacus şirketinin araştırmasına göre Türkiye; gay turizmi olarak adlandırılan gay, lezbiyen, biseksüel ve transgender bireylere yönelik turizm konusunda 138 ülke arasında 90’ncı sırada. Anlaşılan amaçları Türkiye’nin ahlaki genleri ile oynamak.(5) ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Türk genci Ramadan Çaysever ile evlenmiş, düğünleri eşcinsel evliliğe izin verilen ABD Wisconsin’de yapılmıştı. ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter ile Ramadan Çaysever adlı Türk gencinin Kırım Kilisesi’ndeki bir törende tanıştıkları, Çaysever’in, Hunter’in Arnavutköy’deki rezidansına taşındığı belirtilmişti. Hunter’ın resmi davetlere bile Çaysever ile birlikte katıldığı ortaya çıkmıştı. Hunter’ın evliliği ABD Dışişleri Bakanlığı’nın onayı ile gerçekleşmiş, Ramadan Çaysever ile evleneceğini yakınlarına Şükran Günü yemeğinde açıklamıştı. Charles F. Hunter, 1990’dan bu yana mensubu olduğu ABD Dışişleri Bakanlığı’nda “Kıdemli müşavir” unvanına sahip olan bir diplomat.
Türkçe dil eğitiminin ardından, Eylül 2013’te ABD’nin İstanbul Başkonsolosu olarak Türkiye’deki görevine başladı. Hunter, yakın dönemde Irak’ta ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği Basın ve Kültür Konsolosu (2011-12) ve Suriye Şam Büyükelçiliği Başmüsteşarı ve Maslahatgüzarı (2009-11) olarak görev yaptı. Hunter; Türkçe, Arapça ve Fransızca konuşuyor. Appleton-Wisconsin doğumlu olan Hunter, Lawrence Üniversitesi’nden (Fransızca) lisans derecesi ile Stanford Üniversitesi’nden master ve doktora (Fransızca ve Beşeri Bilimler) derecelerine sahip. Özel ilgi alanları arasında; müzik (özellikle acapella), okuma, yemek pişirme, mimari, Türk ve Ortadoğu tarihi bulunuyor.(6) 03.07.2015’te Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle İstanbul’da düzenlenen davette bir ilk yaşanmış, İstinye’deki davette, konukları karşılayanlar arasında yaptıkları evlilik ile çok konuşulan başkonsolos ve eşi de yer almıştı. Amerika’da “Gay evliliğin” serbest olduğu bir eyalette resmen evlenen ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter ve Türk eşi Ramadan Çaysever, misafirlerini kapıda karşılamıştı.(7)
Bir başka homoseksüel cinsel tercihi bilinen diplomat İsrail Dışişleri Bakanlığının, Shai Cohen’den boşalan İsrail İstanbul Başkonsolosluğu görevine atadığı Yosef Levi-Sfari. Daha evvel İsrail’in Ankara Büyükelçiliğinin Maslahatgüzarlığını yapan Levi-Sfari, İsrail-Türkiye ilişkilerinin bozulduğu 2010 yılındaki Mavi Marmara olayından sonra, ilk olarak Türkiye’nin resmi devlet törenine ( 30 Ağustos 2013 Resepsiyonu) çağrılan İsrailli diplomat olarak tarihe geçmişti. Türk-İsrail ilişkilerinin dibe vurduğu bir dönemde Ankara Maslahatgüzarlığını yapan Levi-Sfari, 30 Ağustos resepsiyonunda bir çok yetkili ile görüşme fırsatı yakalamış, İsrailli turistlerin yokluğundan en çok etkilenen Antalyalı turizmciler ile sorunlara çözüm aramıştı.(8) Yosef Levi-Sfari 1972 doğumlu. İbranice, İngilizce, İspanyolca biliyor. Kudüs İbrani Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İsrail’in Ankara Büyükelçiliğinde çalışmışlığı var.(9) Musevi çevrelerine göre; göreve atanan Başkonsolos Yossi Levi Sfari, anne tarafından İstanbullu bir aileden gelen, hukuk okumuş, daha önce Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği’nde konsolos olarak görev almış dolayısıyla Türkiye’yi bilen deneyimli bir diplomat. Ama İstanbul Yahudi Cemaatinin cinsel tercihinden dolayı dışladığı bir isim. Hatta Türkiye Yahudi cemaatinin lideri Haham Yitzhak İbrahim Zada İsrail başkonsolosluğuna Levi Sfari’nin atanmasına karşı çıkmış, İstanbul Yahudileri ile İsrail arasında gerginlik yaşanmıştı.
Basına da yansıyan bu gerginliğin sebebi yeni başkonsolosun eşcinsel olması hatta daha da önemlisi bunu açık olarak yaşamasıydı. Yossi Levi Sfari, Ankara’daki görevi sırasında partneri Ronny Goldberg ile birlikteydi. Alman asıllı Ronny Goldberg de (Bu ismin gerçek olmayabilir. 2010’da ölan eşcinsel bir aktivistin adı) konsoloslukta çalışıyordu. İsrail basını, Sfari’nin, daha başkonsolosluk için aday olarak açıklanması ile Türkiye Yahudi cemaatinin tepki gösterdiğini ve partneri ile sinagoga gelmesinin topluluğa bir saygısızlık olacağını ileri sürerek İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan Sfari’yi göndermemelerini istediğini yazdı. Buna rağmen, Yossi Levi Sfari, başkonsolos olarak atan ve partneri Ronny Goldberg ile birlikte İstanbul’a geldi. Goldberg de İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından başkonsolosluğunda görevlendirilmişti. Sfari, İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesine, açık yüreklilikle eşcinsel olduğu için Türkiye’deki Yahudi Cemaati tarafından dışlandığını, cemaat yetkililerinin, geleneksel olarak başkonsoloslara sinagogda Tevrat okuttuklarını ancak kendisini sinagoga davet etmediklerini ve düzenledikleri etkinliklere kendisini çağırmadıklarını yazmıştı.(10) Yosef Levi-Sfari, büyükannesinin Bursalı olduğunu, 2013’te Bursa’da Yom Kipur’da Yahudi toplumuyla sinagogda bulunduğunu, üç yıl Ankara’da yaşadığını, Türkiye’den İsrail’e yapılan ticaretin yüzde 22 oranında arttığını, İsrail ile Türkiye arasında birçok direkt uçuş olduğunu, sadece İstanbul ile Tel Aviv arasında günde 14 uçuş gerçekleştiğini, geçen sene Türkiye’den 190 bin’den fazla kişinin İsrail’i ziyaret ettiğini belirtiyor.(11) Sizce İstanbul’a eşcinsel diplomatların atanması rastlantı mı?
Bakınız:
1- http://t24.com.tr/haber/dogu-almanlar-adina-casusluk-yapan-escinsel-amerikali-askerin-hikayesi,240100
2- http://www.bbc.co.uk/turkish/news/story/2008/08/080818_gayrecruitment_uk.shtml
3- https://www.haberler.com/israil-adina-casusluk-yapan-misirli-dan-itiraflar-haberi/
4- http://www.radikal.com.tr/turkiye/haber-yalanlandi-dunyanin-en-buyuk-gay-porno-arsivi-tskda-degil-1028864/
5- 30.06.2014/ https://www.timeturk.com/tr/makale/omur-celikdonmez/ingilizler-escinselleri-neden-orgutluyor.html – http://kafkassam.com/fbi-casuslari-iside-evlilikle-siziyor.html
6- https://www.cnnturk.com/haber/yasam/diger/abdli-baskonsolos-turk-genciyle-evleniyor
7- http://www.ensonhaber.com/escinsel-abd-baskonsolosu-ve-turk-esinden-ilk-agirlama-2015-07-03.html
8- http://www.salom.com.tr/haber-104670-Israil_Istanbula_yeni_baskonsolos_atadi.html
9- http://embassies.gov.il/istanbul/NewsAndEvents/Almanya/CV%20of%20Mr.%20Yosef%20Levi-Sfari.pdf
10- http://www.avlaremoz.com/2017/12/01/baskonsolos-gerginligi-turkiyeli-yahudiler-ve-yine-antisemitizm-isil-demirel/ – https://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/238407
11- http://www.salom.com.tr/haber-106550-Israilin_Istanbul_yeni_baskonsolosu_levisfari_onceligimiz_kulturel_Iliskiler.html
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir