KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ile Rusya Suriyede yakınlaşıyor mu

ABD ile Rusya Suriyede yakınlaşıyor mu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
335 0

ABD ile Rusya’nın Suriye’de yakınlaşacağına dair haberler var.
abdrussuriye
Yakınlaşmanın zamanlaması ilginç…
ABD başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Suriye konusunda Rusya ile yakınlaşma vaadi Trump tarafından dile getiriliyordu. Hem de kendi üslubuyla…. Trump ABD’nin Irak’a müdahalesi ile kıyaslamalar bile yapıyor ve bırakalım Rusya da Suriye’deki istemediğimiz grupları vursun diyordu. Trump’a göre ılımlı güç olduğu iddia edilenlerin kimler olduğu ve ne kadar ılımlı oldukları da belli değil… Hillary ise tampon bölge taraftarıydı.
ABD’nin teklifinin içeriği tam olarak belli değil ancak Rusya’yı sürece dahil etmeden bölgede sonuç almanın maliyetleri de yüksek… Basına yansıdığı kadarıyla teklif hem Trump’ın hem de Hillary’nin vaatlerini kısmen içeriyor. Esad’a baskı yapılması, belirli bölgelerin güvenli hale getirilmesi ve ABD’nin ılımlı olarak tanımladığı güçlere hem rejimin hem de Rusya’nın saldırmaması ABD’nin beklentileri… Taviz sanki ‘ılımlı’nın tanımı ve kapsamı konusunda verilecek… Ayrıca PYD ve ılımlı güçlerin Rakka’ya yönelik hareketlerinin desteklenmesi sözkonusu olacak… Teklif konusunda ABD yönetiminin kendi içinde de bir bölünme olduğuna dair haberler var. Bir kesimin Rusya’ya karşı daha sert bir tutum alınmasından yana olduğu biliniyor.
Türkiye’nin ABD seçimlerinden önce Rusya ile ilişkilerini düzeltmesi iyi oldu. Zira Trump kazanırsa Suriye’de Rusya ABD ilişkileri daha da güçlenecek gibi görünüyor. Putin’in önceki Cumhuriyetçi Başkan Bush ile de arası iyiydi. Hatta Irak harekatından sonra Irak’ta nükleer silah bulunmayıp da Bush sıkıntıya düştüğünde Putin bu konudaki istihbaratın kendileri tarafından verildiğini söyleyerek Bush’u desteklemişti. Sözkonusu Ruslar olduğunda Demokratlar daha şahin oluyorlar her ne kadar Obama gevşek çıktıysa da….
Türkiye’nin çabalarını Türkmenler üzerinde yoğunlaştırması ve bu süreçte ne olursa olsun Türkmen bölgelerinin her türlü saldırılardan arındırılması gerekiyor. Türkmenler ABD’nin ılımlı tanımı içinde zaten mevcutlar. Rusya ile de bu konuda uzlaşmaya varılır ve Esad üzerinde baskı kurulursa ciddi bir rahatlama sağlanabilir.
Kenan Şahin

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir