ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Изготовлен нижний полукорпус реактора для 1-ого энергоблока АЭС Аккую

Almanyanın yeni savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer

ABD için ÇİN en büyük güvenlik tehdidi

Gündem 1 Şubat 2019
81

Amerika Birleşik Devletleri İstihbarat birimleri başkanları Senato veKongre ve senatoya 29 Ocak Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi sunumunda Doğu Asya devini suçlayan siber saldırılarla desteklenen uzun süreli bir casusluk kampanyasına itham ederek Çin’i hedef almıştır.ABd’nin 6 istihbarat şefinin ikinci dünya savaşından sonra en büyük tehdit olgusunu günmüzdeki Siber saldırılar olarak tanımlanmıştır.Çin,Rusya,Kuzey kore ve İran’nın düşük maliyetli ve potansiyel olarak büyüyen siber yetenekler geliştirdikleirni ve bu gelişmelerin ABD ‘nin güvenliği açısından önemli olduğunu ortaya koymuşlardır. Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, “Çin, ABD hükümetine, şirketlere ve müttefiklere karşı siber casusluktan sorumlu en aktif stratejik rakip olmaya devam ediyor” şeklinde beyanda bulunmuştur.
FBI Direktörü Christopher Wray “Çin’in karşı istihbarat tehdidi, daha derin, daha çeşitli, daha fazla sinir bozucu, daha zorlayıcı, daha kapsamlı ve daha fazla düşünebildiğim herhangi bir karşı istihbarat tehdidinden daha ilgili” olarak beyanda bulunmuştur.

Altı başkanı onaylar nitelikteki bir beyan ise ABD atom bilimcilerinden gelmiştir. ABD Atom bilimcileri bülteninde başkanlık imzasıyla yayımlanan metinde; dünyanın yeni anormal bir durumla karşı karşıya kalındığına dikkat çekmiştir. Bu yeni anormal’in gerçek ile kurguyu ayırt edilemez hale getirdiğini, büyük sorunlarına çözüm geliştirme ve uygulama becerilerimizi baltaladığını, anormal durumun oluşturduğu risklerin otokratları empoze etme ve dünyadaki vatandaşları tehlikeli bir anomi ve politik felç duygusu haline getirme riski taşıdığını iddia etmişlerdir. Bu anormal durum Kıyamet saati olarak açıklanmış, bilgi savaşındaki niteliksel bir değişime ve siyasi yapılara ve bilimsel soruşturmaya olan güveni baltalayan gerçeklerin sürekli olarak yanlış beyan edilmesini sağladığını dile getirmişlerdir.
Yine finansal erimeye ve ABD genelinde ülke çapınd elektrik kesintisine neden olan bir siber armegeddon ‘un oluştuğu ve medeni toplumalrın güvenliğinin tehlikede olduğu konusunda uyarıda bulunulmuştur.
Kafkassam

https://www.fifthdomain.com/thought-leadership/2019/01/25/why-cyberwar-is-contributing-to-a-potential-doomsday/

Current Time


https://www.fifthdomain.com/congress/capitol-hill/2019/01/30/intelligence-chiefs-single-out-china-in-threat-hearing/

Yorumlar