KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD-Hindistan-İran İlişkisi

ABD-Hindistan-İran İlişkisi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
269 0

Opec bakanlar düzeyinde izleme komitesi ABD ‘nin petrol üretim kapasitesinin artırılması ve fiyat indirim talebine olumlu bakılmadı basına yansımıştır. Rusya Enerji bakanı Alexander Novak , ABD’ni şeyl gazı arzı artırımından dolayı Opec’in bir arz artırımına gitmesinin mümkün olmadığını konusunda beyanı basında yer almıştır. ABD’nin mevcut hedefi petrolün varil başına 70-80 dolar olması iken Rusya ve Suudi Arabistan petrolün varil fiyatına hedefini 120 dolarlar düzeyine çıkarmak istemekte ve mali kayıplarını ve ülkenin ekonomik sıkıntılarını bu şekilde çözme peşinde oldukları daha öncede basına yansımıştır.
İran’nın günlük üretim miktarı ortalama 1.9 milyon varil düzeyindedir ve ABD’nin tüm baskılarına rağmen minimum 1.3 milyon varil günlük ihracat düzeyini koruyacağı genel kanı arasındadır. Rusya -İran arasındaki anlaşma her halde 0.5 milyon varil bir anlaşmanın devam edeceği de analistler tarafındın belirtilmektedir.
Hindistan İran’ın en büyük petrol ihracatçılarından birisi konumunda olup 2017/2018 döneminde Hindistan’ın İran’dan petrol ihracatı 22 milyon tondur. Hindistan’ın petrol karşılığı İran’da önemeli yatırımları mevcut ve devam etmektedir. İran’ın olası bir arz kısıntısı Hindistanlın Petrol talebinde önemli derecede bir açık yaratacağı ve ABD’nin bölgedeki önemli müttefiki Hindistan’ı zora sokacağı analistler tarafından ortaya koyulmaktadır.
Bütün bu ilişkiler ağı ve planlamalar dahilinde enerji analistlerinin daha önce belirtilen ABD’nin ‘ milyar dolarlık İran’dan petrol alma planını Hindistan üzerinden gerçekleştirebileceği iddiası ortaya atılmaktadır.
Kafkassam / Ömer GÖK

ОПЕК и Россия отказались увеличивать добычу нефти


https://www.bfm.ru/
https://economictimes.indiatimes.com/news/economy/policy/no-time-to-lose-as-us-sanctions-on-iran-loom-india-must-ready-a-plan-that-suits-its-needs/articleshow/65189764.cms
https://economictimes.indiatimes.com/industry/energy/oil-gas/india-iran-discuss-possible-impact-of-us-sanctions-on-bilateral-oil-trade/articleshow/65012800.cms
https://thediplomat.com/2018/07/whats-next-for-india-us-relations/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir