KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD harp akademisi 2018-2020 anahtar stratejik sorunlar listesini yayımladı

ABD harp akademisi 2018-2020 anahtar stratejik sorunlar listesini yayımladı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
352 0

ABD harp akademisi 2018-2020 anahtar stratejik sorunlar listesini yeni kitapçık halinde yayımlamıştır. Raporda bir çok önemli konuda Kurmay ve eğitmen sınıfa öngörülüler verilmekte ve planlama tavsiyelerinde bulunmaktadır. Rapordan bazı noktalar çeviri yapılarak sunulmuştur.

2019-2023 bütçesine ek kaynak sağlayarak modernleşmenin hızlandırılmasını amaçlanması, esnek ve hızlı lojistik destek birimlerinin oluşturulması ticari bağımlılık olmadan stok cephane lojistik bakım hizmetlerinin önceliklendirilmesi sağlanmalıdır.

yenilikçi operasyon kavramlarının geliştirilmesi ,yeni teknolojik etkilerin tahmin edilip hemen uygulanabilir olması, Risk alma kültürünün teşvik edilmesi ve olası risk hesaplama kültürünün aşılanması, Rekabet avantajlarının geliştirilmesi amacıyla operasyon konseptlerinin geliştirilmesi, ölümcül ,çevik ve esnek bir güç yetiştirmesi için istihdam yapınsın modernizasyonu, soğuk savaş döneminden kalma istihdam yapısının değiştirmesi ve yeni dünya düzenin uygun olarak dinamik bir istihdam yapısının sağlanması, küresel tatbikatlarla ulusla karar vericilere en iyi askeri seçeneklerin sunulması ve manevra kabiliyetinin uluslararası arenada gelişiminin sağlanmalıdır.

Küresel stratejik ortak, stratejik esnekliği arttırmaktadır. Bu sebeple dinamik kuvvet istihdam konsepti ile güçlerin proaktif bi şekilde şekillendirmesinin sağlanacağı ve kuvvetlerin daha hazır bir şekilde beklenmedik durumlara cevap verilebileceği sağlanacaktır. Düşman yeteneklerinin bozulması bastırılması ve yok edilmesi konusunda eğitimlerin tamamlnaması,2028 vizyonunda ABD’nin Hint-Asya-pasifik bölgelerinde uzay, siber, bilgi ve elektromanyetik spektrum gibi hangi stratejik bileşenlere ve bilgilere sahip olması gerekmektedir. ABD nin önümüzdeki on yıl içerisinde karşı karşıya kalabiceği tüm tehditlere karşı stratejik politikalar belirlenmeli, savaşların gelişen karakterleri, tüm etki alanları stratejik olarak nasıl etkileyeceği değerlendirmesi ,müşterek kuvvet anahtarları olarak doktrini organizasyon, liderlik , tesis ve politika alanları buna göre yapılandırılması ve adaptasyonu sağlanmalıdır. 2030 ve 2050 gelecek projeksiyonunda teknolojilerin operasyon el etkileri hesaplanmalıdır.
ABD komuta kontrol konseptinin yeniden değerlendirmesi ve geliştirilmesi sağlanmalıdır. Komuta, kontrol iletişim ,bilgisayar ve istihbarat, gözetleme ve keşif noktalarında yatırımların artırılması ,birleşik ağlar ve bilgi ekosistemlerinin taktiksel seviyeden stratejik planlamaya kadar geliştirilmesine öncelik verilmesi gibi noktalar örnek olarak sayılmıştır. Orta doğuda kalıcı bir koalisyonun kurulması, yükselen Şii Sünni mezhepçiliğinin stratejik etkilerinin değerlendirilip iran’ın ortaya koyduğu bölgesel çok boyutlu zorlukların değerlendirilip bölgede iran’ın etkisinin sınırlandırılması için arazi gücü seçeneklerinde analiz edilmelidir. Ortadoğu’da Rus aktivizminin gelişimleri analiz edilmelidir.
Kafkassam / Ömer GÖK

Home – Celebrating 50 Years of Parameters


KEY STRATEGIC ISSUES LIST 2018-2020 U.S. Army War College Press, 14 August 2018

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir