Türkiye-Rusya gerilimi NATO’yu ürkekleştirdi

Jirair Libaridian: Happened and Why: Six Theses

Gürcistan Politikasındaki Stratejik Eksiklik Giderilmelidir

Kıbrıslı Türkler’in yol haritasını Rumlar belirleyecek

ABD Çin Virüs savaşı

Gündem 1 Mayıs 2020
117

ABD Başkanı Donald Trump, bir gazetecinin, “Koronavirüsün kökeninin Vuhan Viroloji Enstitüsü olduğundan emin olmanızı sağlayan herhangi bir şey gördünüz mü?” sorusuna, “Evet, gördüm” dedi.

Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Trump, Çin’i yeni gümrük vergileri uygulamakla tehdit etti. Dünya Sağlık Örgütü’nü de “Çin’in halkla ilişkiler ajansı gibi çalışmakla” suçladı.

Trump’ın bu sözleri ABD istihbarat yetkililerinin koronavirüsün insan yapımı olmadığı bulgusuna ulaştıkları açıklamasıyla çelişiyor.

Trump aynı zamanda koronavirüsün nereden, kimden, nasıl geldiğine dair araştırma yaptıklarını, bu araştırmayı bilimsel olarak yürüttüklerini de ekledi.

Covid-19 riskine rağmen Çin’i insanların seyahat etmesine izin vermekle suçlayan Trump, “Çin ya virüsün yayılmasını durdurmadı ya da yayılmasına izin verdi” dedi. Yeni dünya düzeni koronavirüs üzerinden şekilleneceği için artık dünyanın bir çok ülkesi Çini olağan şüpheli gözü ile değerlendirmektedir. Önümüzdeki günlerde Çinin bölünmesi gündeme gelecektir.

Yorumlar