Uygur Türkleri Doğu Türkistan İslami Hareketi ve Türkistan İslami Partisi Interpol’ün Çinli başkanı Meng Hongwei’i kaçırdı mı?

HDP’Lİ VEKİLLERİN TUTUKLANMASI VE DİYARBAKIR SALDIRISI

Aərbaycanda ərəb adı ilə tanınan kəndlərin əhalisi türkmandırlar

Türkiyəli politoloq: “Qars müqaviləsinin ləğvi Türkiyə-Rusiya müharibəsinə gətirə bilər”

ABD ÇİN ticari savaşını askıya aldı

Gündem 21 Mayıs 2018
92

ABD’de hazineden sorumlu Bakan Stephen Mnuchin Pazar günü ABD fox televizyonuna verdiği demeçte ABD-Çin arasındaki ticarete savaşının askıya alındığını ve iki ülke arasında daha büyük bir anlaşma için görüşmelerin başlatılabileceğini belirtti. Bu hafta ABD’ye giden Çin heyeti yapılan görüşmelerden Çin’in ABD ürünleri ithalini arttırma sözü verdiği, özellikle tarım ve enerji alanlarında ürünlerin bu ithalatın ana kalemlerini oluşturacağı belirtilmişti. Yeni gelişme doğrultusunda görüşmeler için ABD’den Çin’e de bir grubun gideceği ve görüşmelerin süründürülme amacı ortaya koyulmuştu. Özellikle ABD tarafının Çin ile ticaretin yıllık 200 milyar dolar arttırmayı planladığı göz önüne alındığında Çin’e son dönemde uygulanan 100 milyar dolarlık gümrük vergisinde yumuşama olacağı Çin tarafından umulmakta. Daha önce ABD federal mahkemeleri Çin ZTE firması İran ve Kuzey Kore ‘ye ekonomik yaptırımları ihlal etmekle suçlamıştı. Daha sonra Trump ile Çin’in teknoloji firması ZTE’ye yardım konusunda Xi Jinping ile ortak ile ortak çalışacağını twitter hesabından duyurması bu yakınlaşmanın ilk adımları olarak yorumlandı.

Ömer GÖK/Kafkassam
Kaynakça:
https://www.politico.com/story/2018/05/19/china-trade-us-statement-598050


https://www.cnbc.com/2018/05/02/it-appears-china-has-stopped-buying-soybeans-from-the-us-altogether-because-of-trade-fight.html

Yorumlar