KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD askeri istihbaratının başına (NGA) Amiral Robert Sharp atandı

ABD askeri istihbaratının başına (NGA) Amiral Robert Sharp atandı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
292 0

Ulusal Mekansal Zeka Ajansı (NGA), politika yapıcılara, savaşçılara, istihbarat uzmanlarına ve ilk müdahaleye belirleyici bir avantaj sağlayan birinci sınıf jeo-uzamsal zeka sunar.

Bir ABD gemisine yelken açan, bir ABD uçağını uçuran, ulusal politika kararları alan, savaşlarla mücadele eden, hedefleri tespit eden, doğal afetlere yanıt veren ve hatta NGA’ya dayanan bir cep telefonuyla dolaşan herkes hakkında rahatlıkla bilgi toplayabilene ve bu kişilere yardımcı olabilecek istihbaratı toplamakla görevli birimdir.
NGA, Başkan ve ulusal politika yapıcıların terörle mücadele, kitle imha silahları, küresel siyasi krizler ve daha fazlası hakkında çok önemli kararlar almalarını sağlayan stratejik istihbarat sunar
NGA, personelin misyon planlamalarını, savaş alanı üstünlüğü kazanmalarını, düşmanları kesin olarak hedef almalarını ve askeri güçlerimizi korumalarında yardımcı olur.
NGA, yakın tehditleri izleyerek, analiz ederek ve raporlayarak, savaşçı ve ulusal karar vericilere zamanında uyarılar sunar. Genellikle, NGA küresel kritik noktalara odaklanan tek “göze” sahiptir ve bu kritik alanlara benzersiz bir bakış açısı getirebilir.
NGA, terörle mücadele, karşı savaş, sınır ve ulaştırma güvenliğini destekler. NGA,Başkanlık açılışları, yabancı liderlerin devlet ziyaretleri, uluslararası konferanslar ve büyük halk olayları (Olimpiyatlar, Süper Kaseler, uydu yayınları, vb.) Gibi özel etkinlikler için güvenlik planlamalarına yardımcı olur.
NGA, ABD askeri kuvvetleri ve küresel ulaştırma ağları için en güncel bilgileri ve en yüksek kalitede hizmetleri koruyarak hava ve denizlerde navigasyon güvenliğini sağlar.
NGA, diğer istihbarat teşkilatlarına siber ağların derinlemesine analizini destekleyerek ülkeyi siber tehditlere karşı savunmaya yardımcı olur.
NGA, diğer tüm görevleri mümkün kılan jeo uzamsal veri, bilgi ve analizleri oluşturur ve sürdürür.
NGA, yangınlara, taşkınlara, depremlere, toprak kaymalarına, kasırgalara veya diğer doğal veya insan kaynaklı felaketlere yanıt veren önde gelen federal kurumlarla doğrudan çalışarak insani ve felaket yardım çalışmalarına yardımcı olur.

Robert Sharp Deniz İstihbarat Dairesi komutanı ve Ulusal Deniz İstihbarat Entegrasyon Bürosu müdürü görevinden Savunma Bakanlığı ile Ulusal İstihbarat Dairesi Ofisi, Ulusal Jeo-Mekat İstihbarat Ajansı’nın bir sonraki direktörlüğü görevine atanmıştır.
Amiral Sharp pasifik komutanlığında, Deniz özel harp dairesinde, ABD deniz kuvvetleri merkez komutanlığında çeşitli görevlerde bulunmuştur.
Kafkassam

https://www.nga.mil/MediaRoom/PressReleases/Pages/Sharp-confirmed-as-next-NGA-director.aspx
https://www.navy.mil/navydata/bios/bio.asp?bioID=734

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir