KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Acem oyunu ve Türkiye’nin ÖSO üzerinden Suriye rejimiyle irtibatı!

ABD Acem oyunu ve Türkiye’nin ÖSO üzerinden Suriye rejimiyle irtibatı!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
285 0

“Özgür Suriye Ordusu parçalanarak büyüyor” belirlemesi aslında kinaye. Belki içindeki safraları atıyor. Belki kendi genlerini başka yapılara taşıyor. Türkiye destekli ve TSK ile Suriye operasyonlarında birlikte hareket eden Özgür Suriye Ordusu’ndan firar edenlerin çoğalmasından dolayı tüm bunlara değiniyorum. Türkiye’nin Fırat Kalkanı harekatı kapsamında eğittiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu 60 kişinin, Suriye ordusuna ve YPG’nin de dahil olduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) katıldığı haberleri havada uçuşuyor. Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak kabul ettiği YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’nden (DGS) bir yetkili, 35 kişinin Suriye ordusuna, 25 kişinin de DSG’ye katıldığını bildirmişti. Firar edenler arasında Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Ali Reslan da bulunuyor. Alpaslan Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı Abu Ali Reslen Şırnak Uludere’de meydana gelen helikopter kazası sonucu taziye mesajı yayınlamıştı. Suriye ordusuna katılan bir başka komutan da Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Hayr. ÖSO komutanlarından Ebu Hayr’ın da komutasındaki savaşçılarıyla rejim güçlerine katıldığını aktaran DSG yetkilisi, ÖSO’da firarların devam edeceğini öne sürüyor. ÖSO mensuplarının firarı Demokratik Suriye Güçleri’nin dezenformasyon amaçlı haberlerinden değil. Nitekim ÖSO da yazılı bir açıklama yayımlayarak, hırsızlık yaptığı tespit edilen bazı savaşçıların Suriye ordusu’na kaçtığını açıkladı. Gelen haberlere bakılırsa Suriye’nin El Bab kentinde Fırat Kalkanı’nda yer alan ve Türkiye’nin eğittiği ÖSO militanlarından firarlar devam ediyor. 6 kişi daha YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne katılmış. (Bkz. https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201706091028823820-turkiye-oso-60-kisi-suriye-ordusu-dsg-katildi/ )

60 ÖSO mensubunun Sultan Murat Tugayları, Muntasır Billah Tugayı, Feylek El Şam ve Alparslan Özel Kuvvetleri’ne bağlı olduğu belirttiliyor. DSG saflarına katılan ÖSO firarileri El Bab ve Menbiç arasında yer alan Sekeriye köyündeki Menbiç Askeri Meclisine teslim olmuş. (Bkz. http://www.malthaber.com/haber/amp/386 ) Firarlar muhalif gruplar arasında çatışmalar artarak devam ederken gerçekleşiyor. ÖSO’dan firar ederek Suriye ordusuna katılan Alparslan Özel Kuvvetleri komutanı Ebu Hayr’ın (Muhammed Hayr Shlash) Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratı’ndan bir ajan olduğu ve ABD ile Türkiye tarafından desteklenen Sultan Murat Tugayı’nın ilk komutanlarından biri olduğu, Ebu Hayr, Halep’te cihatçıların savunma hatlarının kırılmasında özel rol oynadığı iddia ediliyor. Ebu Hayr’ın Halep kuşatması sırasında Midan ve Süleyman el Halabi mahallelerinde karargâhını kurduğu ve Halep kentinin düşmesi sürecinde rejime kritik istihbarat bilgileri sızdırdığı ve muhaliflerin savunma hatlarının kırılmasında önemli rol oynadığı ifade ediliyor. Anlaşılan ‘Türk’ün aklı sonradan gelirmiş’ lafı doğru galiba. Adam kaçtıktan sonra ajan olduğunu hatırlamışlar. Halep’ten geri çekildikten sonra TSK kontrolündeki Fırat Kalkanı Operasyonu bölgesine geçen Ebu Hayr ve Türkiye-Suriye sınırında Cerablus bölgesinde karargâh kurmuş ve Cerablus’un kuzeyinin sorumluluğunu üstlenmişti. Muhalefet kaynaklarına göre Ebu Hayr, Gaziantep Valisi’yle, TSK’dan komutanlarla ve AK Parti’li yöneticilerle irtibat halindeydi. (Bkz. http://yarinhaber.net/guncel/54878/tsknin-suriyede-egittigi-komutan-suriye-ordusunun-ajani-cikti – http://islahhaber.net/tsk-nin-egittigi-oso-grubu–firar-edip-rejime-katildi-150745.html )

Özgür Suriye Ordusundaki firarların kontrollü çözülme veya bir taktik olup olmadığı şimdilik meçhul! Ancak bu firarların psikolojik harp yöntemleri kullanılarak CIA ve muadili ABD istihbarat örgütleri tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği üzerinde duruluyor. Suriye cephesinden gelen haberlere göre; Fırat Kalkanı ile terör örgütü PYD’nin kantonlarının birleşmesinin engellenmesi üzerine Amerika, harekâta katılan grupları kışkırtmaya başladı. CIA’nın provokasyonları etkili oldu ve Halep’in kuzeyinde özgürleştirilen bölgelerde Nisan ayı ile birlikte gruplar arası şiddetli çatışmalar patlak verdi. Deyim yerindeyse at izin it izine karıştı. Sultan Murad Tümeni, Ahrar Şarkıya, Feylak el Şam, Fovc el Evvel, Cephe Şamia, Liva el Hamza ve Ahrar Şam arasında kan gövdeyi götürdü. Gruplar arası çatışmalarda 70’den fazla muhalif asker hayatını kaybetti. Aynı dönemde yaşanan çatışmalarda yaralanan muhalif sayısı ise 165 oldu. Halen Suriye’nin Kuzey’in de devam eden çatışmalar, Pentagon ve CIA destekli gruplar tarafından körükleniyor. Pentagon destekli Liva el Hamza ve CIA-MOG destekli Sultan Murad, Cephe Şamia ve Feylak el Şam çatışma ve sürecinin en önemli grupları olma özelliği taşıyor. Sultan Murad Tümeni’nden üst düzey komutan iken ayrılarak Esed Ordusuna katılan Muhammed Hayr Şileys’in Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgedeki faaliyetleri ile ilgili tüm bilgi, belge ve fotoğrafları Esed Ordusu’nda görevli General Suheyl Hasan’a teslim ettiği öne sürülüyor. (Bkz. http://www.haber7.com/ortadogu/haber/2354273-abd-firat-kalkanini-bosa-cikarmak-istiyor )

ABD bir taraftan Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusunun içini karıştırırken, diğer taraftan İran beslemesi Şii milislerle flört ediyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’nin güneyinde İran destekli Şii milislerin, ABD tarafından desteklenen muhaliflerin kontrol ettiği alanlardan geçerek Irak sınırına kadar bir koridor oluşturduğunun farkında olduğunu açıkladı. Amerikalılar İranlı Şii milislerin Suriye’ye girişlerini susarak onaylıyor. İran’ın “bölgenin her yerinde istikrarsızlığa yol açan bir etkisinin” söz konusu olduğunu dile getirmelerine rağmen, İran destekli rejim yanlısı güçlerin Irak ile Suriye arasında koridor açmasının hâlihazırda Pentagon için bir kaygı teşkil etmediğini de belirtmekten geri durmuyorlar. İran yarı resmi haber ajansı Tasnim, İran Devrim Muhafızları Kudüs Güçleri Komutanı Kasım Süleymani’nin, Suriye-Irak sınırında, Afganistan’dan getirdiği Fatimiyyun Tugayları ile şükür namazı kıldığını bildirmişti. (Bkz. http://www.haber7.com/ortadogu/haber/2354188-abdden-sasirtan-aciklama-endiseli-degiliz ) Fatimiyyun Tugaylarını Afganistan’dan İran’a, İran’dan Irak’a, Irak’tan da Suriye’ye kim taşıdı dersiniz tabi ki PENTAGON. Kaderin cilvesine bakın! İran’ın Efsane Kudüs Orduları komutanı general Kasım Süleymani, Pentagon’dan emir alıyor. Fatimiyyun Tugaylarının taşınması Irak’taki Afgan ordusu arması taşıyan pikapların trafikte görülmesiyle ortaya çıktı. Hikayeye göre 94 pikap satın alan Pentagon, siparişte yanlışlıkla Irak yerine Afganistan deyince araçlar Afgan ordusunun renk ve armasıyla boyandı. Pentagon Afganistan Masası Sözcüsü Adam Stump’ın itirafına göre, siparişteki yanlışlık sonucunda Irak yerine Afgan ordusu sembolleriyle boyanan pikapların o şekilde Irak’a gönderiliyor. Ancak teslimattan sonra Iraklılar pikapların renklerini ve üzerindeki armaları değiştirmeyince olayın aslı anlaşılıyor. (Bkz. http://www.ensonhaber.com/iraktaki-afgan-ordusu-armali-araclarin-sirri-cozuldu.html )

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir