İlker Başbuğ askeri darbe değil isyandır

Türkiye ile Rusya ilişkileri Suriye yüzünden bozulmaz’

Elhan Şahinoğlu: Batumi bəyannaməsi GUAM-ı əvəz edəcək

Libya ve İran: Askeri savaş mı? Diplomatik atak mı?

ABD 3. Atom Bombayı Güney Azerbaycan’a Atacakmış!!!

Gündem, İran 10 Şubat 2018
315
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

ABD Ağustos 1945’ de Japonya’nın Nagazaki ve Hiroşima şehirlerine 2 atom bombası atarak 2. dünya savaşının düdüğünü çalmış oldu. Japonlar kayıtsız şartsız teslim oldu ve böylelikle Mihver devletlerin yenilmesiyle Müttefik devletler 2. Dünya savaşının galibi oldu.
ikinci dünya savaşının en önemli sonucu ise ABD ve SSCB’nin süper güç olmaları ve soğuk savaşın başlamasıdır. Ancak 2. Dünya savaşından sonra atom bombasının yeniden kullanma ihtimalı vardı. ABD Japonya’dan sonra üçüncü atom bombayı Güney Azerbaycan’a atmak istiyormuş. Hala o dönemde SSCB’ de atom bombası elde edememişti ve ABD dünyada atom bombasına sahip olan tek ülkeydi. ABD yeni silah sayesinde Sovyetlere karşı ciddi güç kazanmıştı. Ayrıca nerdeyse tüm Avrupa ve Sovyetlerin tersine ekonomisi ve askeri gücü çok gülcüydü. Zira savaş alanında uzaktı.
Yeni yayınlanan ve BBC’de yayınlanan belgelere göre 1945- 1946 yıllarında Güney Azerbaycan’da kurulan ”Azerbaycan Milli Hükümeti” devletini yıkmak için ve SSCB’ye göze dağı vermek için ABD, 2 seçenek masaya yatırmış:
1- ABD Tahranı desteklemek için askeri birliklerini göndermek.
2- Güney Azerbaycan’a Atom bombası atmak.
Şimdi Türkiye’deki sözde bazı uzman olan şahıslara demek istediğim şu ki, ABD hiç bir zaman Güney Azerbaycan’da bir devletin kurulmasını istememiş ve desteklememiş. Bizi ise boşuna var olmayan bir şeyle suçlamayın. Büyük güçler kendi çıkarına bakar. Doğrudur zaman sürecinde her şey değişe bilir ama şimdilik gerçek budur.
​2011’de Ankara’da bir toplantıda söyledim Güney Azerbaycan Türk dünyasının ”Altın Köprüsüdür”. Türkiye ve Türk dünyası için İran yerine Güney Azerbaycan’ın komşu olması daha doğru, hayırlı ve faydalı olur.
Karabağ, Irak ve Suriye’deki gelişmeler ve oradaki Türklerin son durumu bu sözlerimin ispatıdır.
Karim ASGHARI – 09-02-2018

Yorumlar