KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 5 yıl önce Gezi protesto olaylarında gözaltına alınmıştı…Ukrayna’da öldürülen Rus gazeteci

5 yıl önce Gezi protesto olaylarında gözaltına alınmıştı…Ukrayna’da öldürülen Rus gazeteci

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
188 0

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden muhalif Rus gazeteci Arkadiy Babçenko’nun tam 3 yıl önce İstanbul’da Gezi protestosu olaylarında gözaltına alındığı ve nerdeyse iki ülke arasında ufak bir gerginliğe neden olduğu ortaya çıktı.

Babçekno 14 Haziran 2013’de Türkiye’de Taksim olaylarında polisle tartışmasının ardından gözaltına alınmış, ardından da sınır dışı edilmişti. Babçenko o dönem Rus muhalif Novaya Gazeta gazetesinde çalışıyordu.

Moskova’da döndükten sonra basına yaptığı açıklamada Babçenko, akreditasyonu olmadan bölgede çalıştığını, bunun kendi hatası olduğunu itiraf etmişti.

Babçenko şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye’de mahkemeye ellerim kelepçeli olarak çıkarıldım. İki saat sonra kelepçeler çıkarıldı. Bana casusluk ya da polis görevlilerine kötü davranma suçlarından soru sorulmadı. Sadece idari olarak akreditasyon değerlendirildi. Ben İstanbul’a freelance olarak gitmiştim. Elbette, bu benim hatam, benim problemim.”

Rus gazeteci, “Doğrusunu söylemek gerekirse, akreditasyonun gerektiğini düşünmemiştim. Beni başka bir nedenden dolayı durdurdular ve sırf bir suçumun olduğunu kanıtlamak için akreditasyon eksikliğini sonradan ortaya çıkardılar.” ifadeler kullanmıştı.

Novaya Gazeta, Babçenko’nun Gezi Parkı olaylarında polis araçlarının fotoğraflarını çekmeye çalışırken sivil polis tarafından göz altına alındığını yazmıştı.

Moskova’ya gelişinde havalimanında konuşan Babçenko, polisin kendisini herhangi bir casusluk ya da polise kötü davranma suçlarından yargılamadığını, serbest bıraktığını, ancak en kısa sürede Türkiye’yi terk etmesini istediğini söylemişti. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na yardımları nedeni ile teşekkür eden gazeteci, kendini iyi hissettiğini ifade etmişti.

Babçenko, 2017 yılında Rusya’yı terk etmiş ve Kiev’e yerleşmişti. Babçenko, bir yerel televizyonunda kendi programını sunuyordu.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir