KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Nane Kharatyan: Mirzoyan ve Fidan ne konuştu?

Nane Kharatyan: Mirzoyan ve Fidan ne konuştu?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
32 0

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Resmi açıklamaya göre, muhataplar iki ülke arasında devam eden diyaloğun yanı sıra bölgesel gelişmelere ilişkin konuları ele aldılar.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine ve anlaşmaların uygulanmasına değinildi. Ne Erivan ne de Ankara resmi yetkilisi başka ayrıntı vermedi. Garip olan şu ki, bu telefon görüşmesi Filistin’in tanınmasından sadece birkaç gün sonra gerçekleşiyor. Nikol Paşinyan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin hemen ardından Ermenistan, Filistin’in bağımsızlığını tanıdı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın net ifadesi, Ermenistan’ın Türkiye’nin talebi üzerine Filistin’i tanıdığından şüphelenmek için neden veriyor ve şimdi de telefon görüşmesi Türkiye Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ile görüşmesi, Ermenistan yetkililerinin bu kilit ve önemli konuda Türkiye’ye “vazgeçmek” zorunda kaldığı yönündeki şüpheleri derinleştiriyor.

Türkiye, Güney Kafkasya’daki nüfuzunu sadece Azerbaycan ve Gürcistan’a değil, artık Ermenistan’a da sürekli olarak yayıyor ve ülkemizin önüne koyduğu önkoşullar defalarca dile getirildi. 44 gün savaşından en çok kâr eden taraflar Azerbaycan ve Türkiye’dir. Azerbaycan, Artsakh ve çevre bölgeleri ele geçirmeyi başardı ve halen Ermenistan için bir tehdit oluşturuyor. Türkiye genel olarak bölgesel bir süper güç haline geldi ve Paşinyan’da buna çok yardımcı oluyor.

Nane Kharatyan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir