S-400: Türkiye için stratejik bir tercih mi? Yoksa yeni bir güvenlik bağlılığı mı? ABD’nin asıl endişesi ne?

Yunanistan Dışişleri Bakanı: Türkiye’nin AB üyeliğinden her kes kazançlı çıkar

Нужны ли России новые авианосцы

“ABŞ-la Türkiyə arasındakı ziddiyyət S- 400-lə bağlı deyil”

2019 – Kazakistan Cumhurbaşkan Adayları

Gündem 11 Nisan 2019
131

2019 – Kazakistan Cumhurbaşkan Adayları

Kazakistan Cumhuriyetinde 9 Haziran 2019’da Cumhurbaşkanı seçimleri düzenlenecektir.
Bu haberin Sosyal medya üzerinden yayılmasının ardından yerel halk ve komşu ülkeler tarafından adaylarım kim olacağına dair konu son günlerde gündemdedir.

Adaylar Kim Olabilir?

Basın tarafından üç aday öne sürülmektedir:
1. Geçici Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev;
2. Senato Başkanı Dariga Nazarbayeva;
3. Kazakistan Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonda Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi İmangali Nurgaliulı Tasmagambetov.

Ancak, Kazak basınında D. Nazerbayeva aday olarak çıkmayacağı yazılı. Üçüncü aday ise Kazakistan Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonda Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi olduğu ve uzun süre yurt dışında ikamet etiğinden dolayı aday olmayabilir. Üç aday dışında Tacik-Afgan savaş gazileri ve askeri çatışmalar birliğinden Muhtar Tayhanov’un aday olarak gösterileceği düşünülmektedir.

Parti Adayları
Kazakistan’da resmi olarak 6 Parti kayıtlıdır:
“Nur Otan” Partisi, Siyasi parti “Birlik”, Kazakistan Demokrat Partisi “Ak Zhol”, Halk Demokratik Yurtsever Partisi “Aul”, Kazakistan Komünist Halk Partisi, Ulusal Sosyal Demokrat Parti.

“Nur Otan” Partisi 20-25 gün içerisinde aday çıkaracağını açıkladı; Kazakistan Komünist Halk Partisi 26 Nisanda açıklayacaktır; Kazakistan Demokrat Partisi “Ak Zhol” lideri Azat Peruaşev ise partinin kenarda kalmayacağını açıkladı. Siyasi parti “Birlik”, Halk Demokratik Yurtsever Partisi “Auıl”, Ulusal Sosyal Demokrat Parti aday konusu hakkında düşünmekteler.

Yasaya Göre Kimler Aday Olabilir?
Kazakistan anayasasının 41. Maddesinde (kısmında) şöyle yazılıdır:
Doğumdan Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşı olan, en az kırk yaşını doldurmuş, Kazakistan’da son 15 yıl ikamet etmiş ve devlet dilini serbestçe kullanabilen her bir vatandaş Cumhurbaşkanı seçilebilir.
33. Madde (kısmında) ise şöyle yazılıdır.
Kazakistan Cumhuriyeti vatandaşları, doğrudan veya kendi temsilcileri aracılığıyla devlet yönetimine katılma, kişisel olarak hitap etme, ayrıca devlet organlarına ve yerel yönetimlere bireysel ve toplu başvuruda bulunma hakkına sahiptirler.
Mahkeme tarafından ehliyetsizliğine hükmedilen, ayrıca mahkeme kararıyla cezaevinde hükümlü olan vatandaşlar, seçme ve seçilme, referanduma katılma hakkına sahip değildirler.
Kazakistan vatandaşları eşit olarak devlet memuriyetine girme hakkına sahiptirler. Devlet memuru olarak çalışmak isteyen adaylarda aranan koşullar, sadece görevin özellikleriyle bağlantılı olabilir ve kanunlarla belirlenir.

Rufina Suliyeva/ Kafkassam

Yorumlar