KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 20. YY Şehitleri 21. YY Şehitleri arasında selamlanarak anıldı

20. YY Şehitleri 21. YY Şehitleri arasında selamlanarak anıldı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
355 0

Bugün, bayrak için, vatan için, din için canlarını veren sarıkamış şehitleri Karşıyaka Polis Şehitliği Mezarlığında anıldı.

Gençlerle birlikte sabah namazı ile başlayan sarıkamış anma programı Karşıyaka Mezarlığında Polis eşliği ile birlikte, Kur’an –I Kerim tilaveti ve dualarla devam etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığımızca organize edilen programda Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü sayın Gürhan Yıldız şöyşe söyledi:

“Tam 103 yıl önce, 1914 senesini 1915’e bağlayan ve Sarıkamış Harekatı olarak bilinen, fedakar ve vatanpever 90 bin kahraman Osmanlı askerinin Allahueker Dağlarında, şehit düşmesinin sene-i devriyesindeyiz.
Bu elim hadisenin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Fakat acılarımız bugün dahı tazeliğini korumakta…

O dönemin başkumandan vekili olan Enver Paşa’nın emriyle başlayan bu harakatın amacı: Rusları kuşatmak ve Kars, Ardahan, Artvin gibi bazı Doğu illerimizi geri almaktı.

Bu mesele ile ilgili budünkü spekülasyonlara razı gelmeden değinmek isterim ki, o günlerde ülkemizin güvenliği ve milletimizin özgürlüğü adına bu ve benzeri harekatlar yapmaya zorunda bırakılmıştık.

Coğrafyamızda sıkışmıştık, her yanımız duşman tehdidi altinda idi ve biz, bir şeyler yapmak için fırsat kollamaya mecburduk. Dönemin konjonktürü gereği de hükümet, tercihini bu karardan yana aldı ve uyguladı.

Hastasıyla, sevabıyla buna sahip çıkmamız gerektiği kanaatındeyim. Zira birtakım stratejik hataları da kimse inkar etmiyor-nitekim bunları zaten birçok tarihçi bilim insanı araştırmış ve tahlillerini ortaya koymuştur – ama herekatın üzerinden geçen bir asrın sonunda bu zor şartlar altında verilmiş mücadelenin cesareti, övgüyü hak etmektir” – diye.


Bizde Kafkassam ekibi olarak Allah’u Ekber Dağlarinda donarak, şehit düşen 90 bin Mehmetçik’i Allah’tan rahmet diliyerek anıyoruz.

Hazırlayan: Batıken Gençlik Merkezi gönülüsü Rufina Suliyeva/ kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir