KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Rus basınında geniş yankı buldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Rus basınında geniş yankı buldu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
250 0

FETÖ darbe girişiminin akamete uğratılmasının 2. yıl dönümünde Türkiye’de düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenleri Rus medyasında da geniş yankı buldu.

Resmi Russia Today (RT) televizyon kanalı habere “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de darbeler döneminin sona erdiğini açıkladı” başlığını attı.

Resmi Ria Novosti haber ajansı da, “Erdoğan, törenlerin Moskova’da da düzenlendiğini açıkladı…Erdoğan 15 Temmuz’u millet olarak unutmayacaklarını da vurguladı.” dedi.

Resmi Tass haber ajansı da, İstanbul’da düzenlenen mitingte Erdoğan’ın konuşma yaptığını kaydetti. Ajans ayrıca Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ile de mülakat yaptı. Diriöz, 2 yıl önce 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Rusya’nın Ankara’ya verdiği desteklerinden dolayı şükranlarını iletti. Diriöz konuyla ilgili şunları kaydetti: “Rusya darbecilerin yasadışı eylemlerini kınayan ve meşru yönetime destek veren ilk ülkelerden biriydi. Türkiye bundan dolayı Rusya’ya teşekkür ediyor.”

En çok okunan gazetelerden Moskovski Komsomolets de, Erdoğan’ın konuşmasına atıfta bulunarak Türk halkının darbe girişimi sırasında kahramanlık gösterdiğini yazdı.

Resmi Vesti televizyon kanalı da Türkiye’de düzenlenen törenlerde şehitlerin anıldığını vurguladı.

Govorit Moskva radyosu da Türk vatandaşlarının 2 yıl sonra tekrar sokağa çıkarak şehitleri andığını anlattı.

Benzer haberler yaklaşık 30 Rus medya sitelerinde de yer aldı.
Fuat Safarov kafkassam moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir