KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’li ve İngiliz turistlerin Türkiye’de Rus askerlerin Suriye’de ölümü bağlantılı mı?

ABD’li ve İngiliz turistlerin Türkiye’de Rus askerlerin Suriye’de ölümü bağlantılı mı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 10 dk okuma süresi
343 0

Türkiye’ye saç ektirmeye gelen ABD’li turist Stephen Michael King’ın; Beyoğlu’nda kaldığı otelde otel odasında ölü bulunduğu haberini okuyuncaya kadar Türkiye’nin saç ekimi sektörü zirvesinde olduğunu bilmiyordum. Erkeklerde saç dökülmesi ve kellik çok ciddi estetik problem. Saç ekimi konusunda Türkiye en önemli merkezlerden birisi. Dünyanın her yerinden insanlar saç ektirmek için Türkiye’ye geliyor. Türkiye’de hem başarılı hem de uygun fiyatlarda saç ekimi yapılıyor.(1) Saç Ekiminde Türkiye ilk tercih edilen ülke. Bunun birçok sebebi var. Hem başarılı Estetik Cerrahlar, hem Sağlık Turizmindeki başarılı çalışmalar, hem her şey dahil uygulanan paketler, hem de Avrupa ve Ortadoğu’ya göre uygun fiyatlar hem de en son teknolojinin devamlı takip edilmesi.(2)

Ülkemizde sağlık turizminde başı çeken sektör saç ekimi. İstanbul saç ekimi konusunda çokça turiste ev sahipliği yapıyor. Dünyanın hemen hemen her yerinde tanınmakta olan İstanbul’un saç ekim merkezleri bulundukları şehre yakışır bir gelişim göstermekte. İstanbul saç ekimlerinde en çok tercih edilen kent. Çünkü saç ekimi işlemi konusunda hastalara çok fazla çeşit sunulduğu gibi her tip hasta için uygun saç ekim merkezleri mevcut. Son 10 yılda saç ekimi sektöründeki gelişmelerle birlikte kendilerini iyice geliştiren İstanbul saç ekimi merkezleri yurtdışından da çok fazla talep görmekte. Çok sayıda hasta profiline sahipler. İstanbul’da saç ekimi yaptıran kişilerin önemli bir kısmı yabancılardan oluşuyor. Adını yurtdışından dahi duyurabilen merkezlerin başarılarında ve tercih edilmelerinde Sağlık Bakanlığının titizlikle uyguladığı bazı düzenlemelerin payı büyük.(3)

Düşünsenize adam estetik kaygılarla ta Amerika’dan kalkıp saç ektirmek için İstanbul’a geliyor, Beyoğlu Taksim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Hocazade Sokak’ta bulunan otelde oda kiralıyor. Ne yazık ki saç ektiremeden kaldığı otel odasında görevliler tarafından ölü bulunuyor. ABD’li Stephen Michael King pasaport kayıtlarına göre 49 yaşında. Yapılan kriminal incelemede odaya King’ten başka kimsenin girmediği tespit edildi. King’in cenazesi Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Polisin olayla ilgili soruşturması sürüyor. King’in yanında el yazısıyla yazılmış bir not bulundu. Notta, intihar ettiğini, cesedi bulunduğunda notta yazan 3 tanıdığına ait telefon numaralarının aranarak haber verilmesinin yazdığı belirtildi. Polisin de notta yazan telefon numaralarını arayarak olayı haber verdiği bildirildi.(4) Otel odasında ölü bulunan turistin pasaportundaki isim Steven Michael King. Ancak cesedin gerçek ismi bu değil. Bu ismi taşıyan gerçek Steven Michael King, 29 Kasım 2015’te akciğer kanserinden ölmüş. Bu ismin gerçek sahibi 12 Ekim 1963’te doğmuş annesi Laureen (Lyons) Faust, babası Donald R King. Auto Parts yani Otomotiv Yedek Parça sektöründe çalışmış. 2 Ocak 1998’de Jeanne Slattery ile evlenmiş, bu evlikten Stepson Devon isimli oğlu olmuş ve iki torunu varmış. Daha sonra eşinden ayrılmış. Onun hikâyesi bu.(5)

Demek ki ABD istihbarat servisleri yurt dışına gönderdikleri elemanlarına sahte kimlik hazırlıyorlar ve genelde ölü ABD vatandaşlarının nüfus kayıtları bu iş için kullanılıyor. Ölü turistin hikâyesi ne olabilir gerçek ismi nedir ve hangi istihbarat örgütünün çalışanıdır? Bir başka Stephen Michael King; eğlence sektörünün nabzını tutan Crain New York Business sitesi için foto muhabirliği yapmakta. Crain New York Business, Wall Street, medya, sanat, emlak, perakende, restoranlar ve daha fazlası dahil olmak üzere bu metropol kentin başlıca endüstrilerini en ince ayrıntılarına kadar kapsayan tanıtım amaçlı yayınlar yapıyor.(6) Amerikalı turistin ölümüne neden olan kriminal objelerde ilginç. Polis kayıtlarına göre önce başına poşet geçiriliyor, daha sonra boğazı plastik kelepçeyle sıkılarak ölümüne sebebiyet veriliyor.(7) Öldürenlerin profesyonelce iş çıkardıkları söylenebilir. Hiçbir iz bırakmıyorlar. Kapıda pencerede zorlama yok. Parmak izi yok. İntihar notu var. Tüm bunlardan anlaşılan maktul Stephen Michael King, kafasına poşet geçirilip plastik kelepçeyle boğazı sıkılarak öldürülmeden önce sorgulandı. Yakın tanıdıklarına ölümünün haber verilmesi için telefon numarası yazmasına müsaade edildi ve daha sonra infaz edildi. Peki kim yaptı neden yaptı?

Bir başka yabancı ölüm haberi, İngiliz turistlerin yerleşmek için tercih ettikleri Muğla Fethiye’den. Türkiye’ye yılda yaklaşık 2,5 milyon İngiliz turist geliyor, bunun da yaklaşık 1,5 milyonu Muğla’yı tercih ediyor. Muğla Fethiye’ye gelenlerin büyük bir kısmı Londra’nın kuzey tarafından, Manchester bölgesinden. 2 gün önce tatil için Fethiye’ye gelen İngiliz Samuel James (51) ile Jane Amanda (46) Günlüklü koyunda çadır kurdu. Koy görevlileri, James ve Amanda’nın kaldığı çadıra kimsenin girip çıkmadığını fark etti. Durumdan şüphelenen görevliler çadırı kontrol ettiklerinde iki İngiliz’in cansız bedeniyle karşılaştı. Olay yerinde ön inceleme yapan Jandarma ekipleri ve Cumhuriyet Savcısı cesetler üzerindeki ilk incelemede her herhangi bir kesici ve delici alet izine rastlanmadı. İngilizlerin cesetleri kesin ölüm sebeplerinin belirlenmesi için Muğla Adli Tıp Kurumuna gönderildi.(8)

İngiliz turistlerin bedenlerinde kesik veya darp izine rastlanılmaması da dikkat çekici değil mi? Gerek İstanbul’daki Amerikalı turistin gerekse Fethiye’deki İngiliz turistlerin yakın saatlerde öldürülmeleri bu ölümlerin birbirinden bağımsız olmayacağını düşündürüyor. Bu ölümler Made İn Turkey olamaz! Çünkü Türkler kendi ülkelerinde misafirlerine saldırmaz. Olsa olsa ABD ve İngiltere ile rakip bir başka ülke gizli servisinin işi. Bu ülke AB üyesi bir Avrupa ülkesi de olabilir ya da ABD ve İngiltere’nin ayağına bastığı bir Asya ülkesi de olabilir. Yani Almanlar ve Ruslar! Neden böyle bir şey olsun derseniz? Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin Deyr ez Zor kentine düzenlediği saldırı sonucunda 4 Rus askeri danışman öldürülmüş, 3’ü de yaralanmıştı. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, 4 Rus askerin ölümüne neden olan Suriye’nin Deyr ez Zor kentindeki saldırının daha önce ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait Tanf üssünden bölgeye gönderilen ılımlı muhalifler tarafından düzenlenmiş olabileceğini söylemişti.(9)

Rus yetkilinin açıklaması tam nokta atışı. Ancak bu askeri üs sadece Amerikalıların kontrolünde değil. Al Tanf’daki üssü ise ABD ve İngiliz Özel Kuvvetleri ile ortaklaşa kullanılıyor. El Tanaf üssü; ABD askerlerinin yanı sıra İngiliz, Norveçli ve Ürdünlü askerlere de ev sahipliği yapıyor. Asıl hedefleri Suriye çöllerindeki IŞİD’e karşı yerel silahlı grupları eğitmek ve desteklemek olan Al Tanaf’taki askerlerin varlığı, Pentagon destekli güçlere, kontrol ettikleri bölgelerin savunmasında destek olmak için yardım etmesinin yolunu açan “eğit-donat” programının da bir parçası.(10) Demek istediğim İstanbul’da ölü bulunan ABD’li Stephen Michael King ile Fethiye’de ölü bulunan İngiliz Samuel James ile Jane Amanda’nın; Rus askerleri öldüren en Tanaf askeri üssünde görev yapan özel kuvvetlerden olmaları ihtimal dahilinde.

Bakınız:
1- http://www.haberturk.com/saglik/haber/1416096-turkiyede-sac-ekim-merkezlerinin-yuzde-50den-fazlasi-merdiven-alti
2- http://www.milliyet.com.tr/sac-ekimi-nde–turkiye–neden–tercih-ediliyor–pembenar-yazardetay-guzellik-2038928/
3- https://sacekimisitesi.net/istanbul-sac-ekimi-konusunda-cok-tercih-ediliyor
4- https://www.haber16.com/otel-odasinda-korkunc-olum-intihar-ediyorum/33669/
5- https://www.dignitymemorial.com/obituaries/west-valley-city-ut/stephen-king-6695583
6- http://www.crainsnewyork.com/article/20141021/hospitality_tourism/141029962/restaurant-scion-brings-her-own-ideas-to-the-table
7- http://www.hurriyet.com.tr/gundem/otel-odasinda-abdli-turistin-korkunc-olumu-40850743
8- https://www.ntv.com.tr/turkiye/tatile-gelen-iki-ingilizin-cesetleri-cadirda-bulundu,tN2tqlJ_P0Ox8q4upz7fHg
9- https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201805281033625648-rus-asker-olum-deyrezzor-tanf-abd/
10- http://www.sharqforum.org/2017/06/19/al-tanaf-ve-otesi-abdnin-suriyedeki-stratejisi-nedir/?lang=tr
Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir