KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Турция будет иметь право голоса в торговле природным газом

Турция будет иметь право голоса в торговле природным газом

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
285 0

Министр энергетики и природных ресурсов Турции, Фатих Дёнмез в открытии подводной части «Турецкого потока» заявил ,что Турция играет важную роль в регионе.
Основные моменты заявления министра Дёнмеза:
У нас глубокие исторические и культурные связи, и мы объединяем наши культурные и исторические связи с энергетическими проектами. На мировом энергетическом рынке,Турция отличается от других стран сильным лидерством и здоровой экономикой . Турция имеет устойчивую позицию в качестве центральной страны в области энергетики. Мы видели ,что у нас хорошое отношение, добрососедства и взаимного уважения с партнерами в энергетических проектах.
Мы будем устранять риски передачи и транспортировки газа через прямой поток газа В 2019. Это станет важным шагом в обеспечении природного газа и безопасности. Турецкий поток имеет две ветки, каждый из них имеет емкость , 15,75 миллиард кубометров природный газ. Первая предназначена для поставок “голубого топлива” турецкий потребителям.
Трансанитарный газопровод , который недавно запускали. Это тоже свидетельствует о том, что мы продвигаемся к нашим целям. В дальнейшем Турция станет одной из ведущих стран мира в целях удовлетворения региональных потребностей.В следующем году мы будем на один шаг ближе к этой цели. Мы будем удовлетворять спрос на природный газ в 15 миллионов домашних хозяйств. Близкие отношения между Турцией и Россией имеют важное значение для будущего нашего региона.
*
*
*
Türkiye doğalgaz ticaretinde söz sahibi olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni”nde açıklamalarda bulundu.Dönmez; Türkiye’nin bölgede önemli bir rol üstlendiğini açıkladı.
Bakan Dönmez’in açıklamasının satırbaşları:
Derin tarihi ve kültürel bağlarımızı enerji projeleriyle sağlam bir şekilde örüyoruz. Küresel enerji piyasasında Türkiye güçlü liderlik ve sağlam ekonomisi ile diğer ülkelerden ayrışıyor. Enerjide merkez ülke olmasınında kararlı duruş var. Partnerlerimizle iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ile bölgemizdeki enerji projelerinde gördük.
2019’da doğrudan gaz akışı ile gazın iletilmesi ve taşınmasındaki riskleri ortadan kaldırmış olacağız. Sistem güvenliğinde doğal gazın sağlanmasında önemli adım olacak. TürkAkım, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan 2 ayrı hattan oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına kullanılacak.
Yakın zamanda devreye aldığımız TANAP hedeflerimize güçlü ve emin adımlarla ilerlediğimizin göstergesidir. İleride bölgesel ihtiyaçların karşılanması için Türkiye söz sahibi ülkelerden birisi olacaktır. Gelecek yıl bu hedefe bir adım daha yaklaşmış olacağız. 15 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşılamış olacağız. Türkiye ve Rusya arasındaki yakın işbirliği bölgemizin geleceği için önemlidir.
Mustafa Elaldı [Мустафа Элалды]

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir