FARKLI SİYASAL YAPILARA SAHİP DEVLETLERİN DIŞ POLİTİKA YAPIM SÜRECİNDE SİYASAL YAPILARININ ETKİSİ BASKINDIR

Dünyada nümunəvi bir Azərbaycan-Gürcüstan -Ermənistan üçlük dövləti yarada bilərik

Ermenistan’da Sarkisyan’ın istifası nasıl okunmalı ve bölgeyi nasıl etkiler?

Սերժ Սարգսյանի որոշումը ՀՀԿ-ում. ճակատագրական իրավիճակ

İran Savunma Bakanı: Türkiyeli Kardeşlerimiz Suriye’nin Toprak Bütünlüğü ve Egenemliğine Saygı Duymaları Gerekiyor

Gündem, İran, Türkiye 9 Nisan 2018
40


İran’ın Savunma Bakanı Tümgeneral Hatemi geçtiğimiz günlerde Rusya’da bir uluslar arası güvelik konferansında bulunmuş, Rusya-Alyom(RT) Kanalı Hatemi ile farklı mevzularda bir röportaj gerçekleştirmiştir.
İran’ın Savunma Bakanından bazı açıklamalar:
1-Türkiyeli kardeşlerimizden beklentimiz, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve ulusal egemenliğine saygı duymalarıdır. Hiçbir yabancı devletin Suriye Devletinin izni ve rızası olmadan Suriye’de kalamaz ve bir an Suriye’yi terk etmeleri gerekiyor. Eğer Türkiye’nin Suriye’de güvenlik endişeleri varsa sorunu merkezi devletle görüşerek çözebilir.
2-Yemen’de Husilerin elinde bulunan füzeler İran menşeli değildir. Biz asla onlara füze vermedik ve bu konuda bize atılan iftiralar temelsiz ve tüm belgeler sahtedir.
3- İran ve Rusya yaklaşık 100 yıldır iyi ve sorunsuz ilişkiler içindeler. Biz bu ilişkilerin dostça gelişmesinden yanayız. Çok önemli ortak noktalarımız vardır. Bölgesel güvenlik, Kafkaslar, Orta Asya, Hazar Denizi ve terörizmle mücadele işbirliği için önemli alanlardandır.
4-İran, Suriye Devletinin istediği takdirde, Suriye’de kalabilir. Bizim için Suriye’nin iç güvenliği önemlidir. Suriye Devletinin lüzum göreceği kadar ve Suriye’de iç güvenliği sağlayana kadar Suriye’de kalacağız.
Kafkassam- İran Masası

Yorumlar